LátássérülésAktuális

Cél a látássérült emberek életminőségének javítása

A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete (JNSZMVAKOK) 2022. október 12-én egy kulturális rendezvényt szervezett a Fehérbot napja alkalmából. Az esemény helyszínéül az akadálymentesített Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény szolgált, ahol ezúttal még a pótszékekre is szükség volt, olyan nagy volt a program iránt az érdeklődés.

A Fehérbot Nemzetközi Világnapjának hivatalos dátuma október 15. A nemzetközi nap célja a közvélemény figyelmének felhívása a vakok és gyengénlátók sajátos helyzetére, megoldási lehetőségeket keresve számukra, elősegítendő a társadalomba való teljesebb értékű beilleszkedésük útját.

A fehérbot a vakok és gyengénlátók közlekedését segítő eszköz, amely elsődlegesen lehetővé teszi a használója számára, hogy akadályokat vagy tájékozódási jeleket észleljen a környezetében, de a látók számára is hasznos, hogy a látássérülteket valamilyen egyezményes jel alapján felismerjék, és megfelelő gondossággal viszonyuljanak hozzájuk. Az utóbbi az oka a bot fehér színének.

-A fehérbotot, – mint talán első olyan segédeszközt említettem- amelyre a látássérültek életminőségét javítandó eszközként tekinthetünk. Az önálló élet egyik alapfeltétele az önálló közlekedés. Azonban egy vak ember számára ez egyáltalán nem könnyű feladat.  A látássérült emberek közlekedés tanulása során útvonalakat tanulnak, ahhoz, hogy A pontból B pontba eljussanak, egy – egy úticélt mindig a megtanult útvonalon járnak végig, hiába van esetleg rövidebb út, csak a számukra biztonságos és begyakorolt útvonalon közlekednek. Egy – egy útvonal megtanulása több hetet is igénybe vehet. mondta Pesti Zoltánné, a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének elnöke.

– Külön öröm számomra, az egyesület elnökeként, hogy idén még pótszékekre is szükség volt, olyan nagy volt az érdeklődés a rendezvényünk iránt. Azt gondolom, hogy ez mutatja a közösségünk erejét. Egyesületünk fő célja a látássérült emberek életminőségének javítása- tette hozzá – Pesti Zoltánné.

A műsor idén igen sokszínű volt. A látássérült tagokból álló Varázsszínpad amatőr színjátszó kör összeállítása több műfajba is betekintést engedett. Az Aranysor Íróklub az irodalom sokszínűségébe engedett bepillantást a nézőknek. A Bartók Béla Alapfokú Zeneiskola növendékei: Őszi Zoltán Márk és Katona Levente baritonkürtön és tubán adott elő klasszikus művekből részleteket. A műsor zárásaként nagyszerű hangulatot teremtett a Tallinnka Gyerek Néptánc Együttes, Bodrogközi tánccsokrával. Az együttes már negyven éve működik Szolnokon, és a most megjelent csoportjuk az előző tanévben több elismerést is kapott, egyebek mellett Tóth Ferenc Gyermektánc Koreográfiai versenyen Örökség díjban részesült.

Olvasta már?