Sport

Szabó Alexandra ezüstérmes a kanadai boccia világkupán

2024. április 28. és május 6. között a kanadai Montreal adott otthont a soron következő boccia világkupának, ahol Szabó Alexandra lenyűgöző teljesítményt nyújtva egészen a döntőig menetelt, és ott ezüstérmet szerzett. Nagy Vivien és Berkes Gergő is a magyar színeket képviselte, és szép megoldásokat mutatott be a csoportmérkőzések során. A sportágban a paralimpiai kvóták sorsáról hamarosan megszületik a hivatalos döntés és tájékoztatás is, hiszen ezen a világkupa fordulón már a 2028-as paralimpiára gyűjtötték a ranglista pontokat a versenyzők.

A verseny az egyéni küzdelmekkel kezdődött, ahol a magyar válogatott kiemelkedő sportolója, Szabó Alexandra (BC4 női kategória) csoportjában legyőzte a japán Ani Tonoshit (9:0), majd az éllovas hongkongi válogatott tagjától, Wao Yan Vivian Lautól 4:3-ra kikapott, így csoportjából másodikként jutott a negyeddöntőbe. Itt az angolok fiatal tehetségével került össze, aki pár nappal korábban megnyerte a zágrábi tornát. A mérkőzést 3:2-re Szandi nyerte, és az elődöntőbe jutott. A döntőért a dél-koreai Seonsuk Kimmel játszott, akit magabiztos játékkal 8:0-ra győzött le. A döntőben ismét csoportellenfelével került össze, ahol az utolsó labdáig kiélezett küzdelem zajlott, amely végül a hongkongi Wao Yan Vivian Launak kedvezett, aki a meccs végére 3:2-re győzött. Szabó Alexandra számára ez immár a hatodik egyéni döntőt jelentette a nagy nemzetközi tornák tekintetében, szenzációs éremszerző sorozatot mutat be 2021 óta.

BC2 női egyéniben a világranglista 11. helyezett Nagy Vivien kanadai ellenfelét, Kristin Collinst magabiztosan, 14:0-ra győzte le, ezután a két hongkongi világklasszis versenyzővel játszott, ahol alulmaradt, (Hoi Ying Karen Wok ellen 0:4, míg Hiu Lam Yeung ellen 0:12 arányban). Berkes Gergő BC4 férfi egyéniben hosszabb idő után tért vissza a versenyzésbe, és – Vivienhez hasonlóan – roppant nehéz csoportba került. Első meccsén a már paralimpiai kvótás, hazai pályán szerepló kanadai Iulian Ciobanu ellen játszott, akit 3:2-re legyőzött. Ezt követően az Európa-Bajnoki ezüstérmes cseh Radek Procházka ellen játszott, aki vel szemben 1:4 arányban alulmaradt. Harmadik meccsén egy ifjú japán sportolóval, Shun Esakival mérkőzött meg: három játszma után a japán 7:1-re vezetett, a negyedikben viszont Gergő egalizálta az eredményt. A döntő játszmára már nem marad erő így a japán ifjú nyerte a meccset.

Vivien és Gergő ezzel a csoportjukból ugyan nem jutottak tovább, de értékes versenytapasztalatokat szereztek, amelyeket a soron következő állomásokon kamatoztathatnak. A Szabó Alexandra – Berkes Gergő alkotta BC4-es vegyespáros sajnos szintén nem jutott tovább a csoportjából, mert az elmúlt évben igencsak megerősödött mexikói egységtől 4:1-re, míg a világranglista harmadik helyezett hongkongiaktól 5:1-re kaptak ki.