Hol kereshet állást a megváltozott munkaképességű személy?

Járási hivatal

Rehabilitációs hatósági feladatokat ellátó osztály

Amennyiben a megváltozott munkaképességű személy szeretne elhelyezkedni, illetve az álláskeresés során segítséget igényel, akkor érdemes a megyei vagy fővárosi kormányhivatal rehabilitációs hatóságát felkeresnie, ahol különböző munkalehetőségek felajánlásával és szolgáltatásokkal tudják segíteni a megváltozott munkaképességű személyek foglalkozási rehabilitációját. Ha az álláskeresőnek komplex minősítése alapján kötelezően nem szükséges együttműködnie a rehabilitációs hatóságok foglalkozási rehabilitációs ügyintézőivel, akkor sincs akadálya, hogy saját döntése alapján kérelmezze szolgáltatáskérőként történő nyilvántartásba vételét. Ezáltal a foglalkozási rehabilitációs ügyintézők személyes támogatást tudnak nyújtani az elhelyezkedéséhez, vagy egyéb szolgáltatások eléréséhez.

Foglalkoztatási feladatokat ellátó osztály

Ha munkahelyet szeretne váltani, vagy megszűnt a munkahelye, munkaköre, kérheti álláskeresőként vagy szolgáltatást kérőként történő nyilvántartásba vételét a lakóhelye szerint illetékes járási (kerületi) hivatal foglalkoztatási osztályán (a korábbi „munkaügyi központnál”).

  • A szolgáltatást kérők részt vehetnek a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásokon: munkaközvetítésen, információnyújtáson, tanácsadáson.
  • Az álláskeresőket pedig megilletik egyes támogatások is, valamint a munkáltatók az álláskeresők alkalmazása esetén támogatást is igényelhetnek.

Fontos azonban, hogy a munkaügyi szervezetnél az álláskeresőként történő nyilvántartásba vétel csak abban az esetben valósulhat meg (egyéb más feltételek teljesítése mellett), ha a megváltozott munkaképességű álláskereső megváltozott munkaképességű személyek ellátásaiban nem részesül (azaz rokkantsági vagy rehabilitációs ellátását megszünteti).

Akkreditált szolgáltató

A megváltozott munkaképességű személy elhelyezkedést elősegítő foglalkozási rehabilitációs szolgáltatásokon vehet részt a Budapest Főváros Kormányhivatala által vezetett nyilvántartásban megjelenő akkreditált, foglalkozási rehabilitációs szolgáltató szervezeteknél. Ezek a tanácsadások segíteni tudják őt:

  • a munkaerő-piaci ismereteinek és képességeinek felmérésében és fejlesztésében,
  • az önéletrajzírásban és az állásinterjúra való felkészülésben,
  • a munkavállaláshoz kapcsolódó problémáinak és nehézségeinek leküzdésében,
  • az álláskeresésben, a megfelelő munkahely megtalálásában és megtartásában,
  • a betanulásban és a munkahelyi beilleszkedésben.

Munkaerő-kölcsönző és munkaközvetítő

Vannak olyan vállalatok, amelyek fő profilja a munkavállalók közvetítése és /vagy kölcsönzése. Ezek közül is van néhány olyan szervezet, akik rendelkeznek kifejezetten rehabilitációs üzletággal, azaz foglalkoznak megváltozott munkaképességű álláskeresők elhelyezésével (pl: WHC, Prohumán, Trenkwalder, Work Force, Pannon-Work).

A HR Portál iparági toplistái bemutatják, hogy 2021-ben melyek voltak a legnagyobb munkaerő-kölcsönző és melyek voltak a legnagyobb munkaerő-közvetítő cégek Magyarországon.

Állásbörze

Az állásbörzék remek eszközei a munkaerő-piaci kereslet és kínálat összehangolásának, hiszen közvetlen kapcsolat-felvételi lehetőséget teremtenek egyszerre több munkaadónak és álláskeresőnek, annak érdekében, hogy a jövőben közöttük foglalkoztatásra irányuló jogviszony jöhessen létre. A kifejezetten MMK személyeknek szóló rehabilitációs állásbörzék mellett a nem célzott állásbörzék is jó alkalmat jelenthetnek a munkaadókkal való kapcsolatfelvételre. Ezek alapján az MMK álláskeresőknek is érdemes élnie az állásbörzék kínálta személyes bemutatkozási lehetőséggel, és böngésznie az alkalmakat.

Internet

Számos munkalehetőség különböző állásportálokon keresztül is elérhető. Ezekhez a felületekhez mindenki ingyenesen hozzáfér, a tartalmak vagy állásajánlatok közötti böngészés még regisztrációhoz sem kötött, azonban a jelentkezés és alkalomadtán néhány szolgáltatás kívánja meg a profil létrehozását, esetleg előfizetői díj megfizetését. Az állásportálok között vannak kifejezetten megváltozott munkaképességű személyeknek szóló oldalak:

Ezen felül minden álláskereső számára rendelkezésre áll a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat Virtuális Munkaerőpiac Portálja, vagy az egyéb, akár piaci alapon működő állásportálok, mint a Profession.hu, a Jobline.hu, a CVonline.hu, a hu.indeed.com,