AktuálisLátássérülés

Szolnokon is folytatódik a látássérültek elemi rehabilitációja

Pénteken a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete által fenntartott JNSZMVAKOK Elemi Rehabilitációs Központban tett látogatás Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára.

Az eseményen az államtitkár bejelentette, hogy lezárult a látássérültek elemi rehabilitációjára kiírt pályázatok elbírálása, a kormány 600 millió forinttal támogatja a szolgáltatást. A döntés értelmében az országban 11 szolgáltató 22 helyszínen végzi majd a rehabilitációs tevékenységet a következő hároméves ciklusban. A szolnoki központ 35.361.364 forintot nyert a pályázaton, így tovább tud működni ez a vármegyeszékelyi centrum is.

Három éve teremtették meg a szolgáltatás törvényi biztonságát a „tereptapasztalatokat” figyelembe véve, civil szervezetekkel együttműködve. Így azok a látássérültek, akiknek az egészségügy által
nyújtott ellátáson túl a mindennapi élethez és munkába álláshoz szüksége van látásrehabilitációra, azt a civil szolgáltatókon keresztül igénybe tudják venni – tette hozzá Fülöp Attila.

Az eseményen jelen volt Dr. Kállai Mária, a térség országgyűlési képviselője és Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere is.

–A kormány szerteágazó gondoskodási rendszert épített ki Magyarországon, amely a segítségnyújtáson túl közösséget és értéket is teremt – emelte ki az országgyűlési képviselő.

Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere elmondta: ahogy a kormánynak, úgy a városoknak is kötelességük a fogyatékkal élőkkel együtt gondolkodni. Szolnokon ezt a szándékot számos példaértékű program testesíti meg. – A polgármesteri hivatal Jogi Osztályának egyik kiváló munkatársa, Dr. Simon Gergely maga is látássérült, aki sokoldalú kolléga és a szakterületén remekül helytáll, büszkék vagyunk rá – tette hozzá a polgármester.

– Tavaly Nagy Zsuzsanna szakmai vezetőnk irányításával 52 látássérült személynek tudtunk segítséget nyújtani összesen 2 802 órában. A központunk 16 év feletti látássérült személyeknek tud nyújtani többféle segítséget a mindennapi életben való boldoguláshoz. Az elemi rehabilitációs szolgáltatás sokat segíthet egy látássérültnek például: a mosás, a vasalás, az alapvető főzési és sütési technikák megtanulásában vagy újra tanulásában. Emellett a fehérbotos közlekedésben, új útvonalak megtanulásában is. Mindezek elősegítik sorstársaim önállóságát és életminőségének javítását, amit nagyon fontosnak tartok – mondta Pesti Zoltánné, az egyesület elnöke.

Olvasta már?