Innováció

Robottechnológiával bővült az OORI rehabilitációs eszközparkja

Az Országos Mozgásszeri Intézet részeként működő Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet nemcsak hazai, de nemzetközi viszonylatban is ismert szakmai intézmény, aktívan részt vállal a nemzetközi és hazai szervezeteknek az orvosi rehabilitáció fejlesztésére irányuló munkálataiban, elkötelezett a modern technológiák és kutatások iránt.

A Széchenyi 2020 program keretében országos intézetek fejlesztésére kiírt EFOP-5.2.6-20-2020-00012 pályázaton az Intézet 1, 264 miliárd Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert fejlett technológián alapuló rehabilitációs eszközök beszerzésére és ezen – robotos és egyéb computerizált interaktív terápiás – eljárások hazai meghonosítására.

Elsősorban stroke, baleseti agysérülés, gerincvelő sérülés után építhetők be ezek a módszerek a rehabilitációs programba. A beszerzett eszközök diagnosztikus (mozgáselemzésre és erőmérésre alkalmas) továbbá terápiás elemeket egyaránt tartalmaznak.

Az elnyert pályázat célkitűzése, hogy olyan új eljárások, módszerek, technológiák hazai alkalmazásának bevezetését segítse, amelyek Magyarországon a közfinanszírozott ellátásban még nem elérhetők, viszont nemzetközi együttműködés révén meghonosíthatók.

A pályázat keretében elsősorban eszközbeszerzésre került sor. A Magyarországon még új eljárások és eszközök használatának, illetve azok rendszerben történő működtetésének elsajátítása egy cseh és egy osztrák partnerintézményben történt, ahol ezeket az eszközöket már alkalmazzák.

A fejlesztés eredményeként a támogatási összegből kialakításra került az Intézetben egy Humánkineziológiai Laboratórium, amely diagnosztikai (mozgáselemzés) és fejlett technológián alapuló terápiás (robotos és egyéb computerizált interaktív) eszközöket tartalmaz. Ezeket az eszközöket a rehabilitációs program keretében, hagyományos eljárásokkal összehangolva alkalmazzák.

Cél, hogy rövidebb idő alatt jobb funkcionális eredmény legyen elérhető, ha az eddigi módszereket kiegészítik az új technológián alapuló eljárásokkal.

A megszerzett ismereteket az Intézet nem csak saját páciensei számára biztosítja, hanem az új technológiával megismerteti az egyetemi hallgatókat, a már végzett szakembereket és ennek keretében egy konvergencia régióban (Szegeden) szimpóziumot rendez.

A beruházásnak köszönhetően az Intézet a fenti eredményeken túl 3 darab munkahelyet tud megőrizni, és további 3 munkahelyet teremt.

A projektről bővebb információk a www.rehabint.hu oldalon olvashatók.

Olvasta már?