HallássérülésAktuális

November 9. – a magyar jelnyelv napja

Megemlékeztek a magyar jelnyelv napjáról szerdán az Országgyűlésben. Az elnöklő Latorcai János a magyar jelnyelv napján arról beszélt, hogy Magyarországon jelenleg több mint 60 ezer hallássérült és több mint 10 ezer siket ember él.

Közös felelősségnek nevezte, hogy a jelnyelvet használók egyenlő eséllyel tanulhassanak, jelenhessenek meg a munkaerőpiacon és azt is, hogy szükség esetén biztosított legyen számukra a jelnyelvi tolmácsszolgáltatás.

Elmondta, a magyar jelnyelv napja lehetőséget ad arra, hogy hangsúlyozni lehessen a magyar jelnyelv fontosságát és ki lehessen fejezni a tiszteletet az ország harmadik legnagyobb nyelvi kisebbsége értékteremtő és kultúraformáló munkája előtt.

(MTI)

A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el.

E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.

A Jelnyelvi törvény célja az esélyegyenlőség biztosítása a siket, nagyothalló és siketvak személyek számára az élet minden területén. Számos előremutató rendelkezése mellett kimondja, hogy a magyar jelnyelv egy önálló, természetes nyelv.

Olvasta már?