Autizmus spektrum zavarMunka

Autizmus világnapja – a nap, amikor a világ kékbe öltözik

Az autizmus világnapja. 2007. december 18-án, az ENSZ 62/139-es határozatában döntött, hogy április 2-a az Autizmus Világnapja azért, hogy felhívja a világ figyelmét az autizmusra, az autizmus spektrum zavarra, amely tízmilliókat érint a földön. A nemzetközi statisztikák szerint az autizmus spektrum zavar előfordulásának gyakorisága dinamikusan nő, a legfrissebb adatok szerint a gyermekek körében közelít a 2%-hoz. Az óvodákban és az iskolákban ma már kb. minden 3. osztályteremben ül egy gyermek, akinek a mindennapjait az autizmus befolyásolja.

Kékbe öltözik a világ

Idén is kékben ragyog a Szabadság-szobor minden autista társunkért és a hétköznapjaikat támogató, segítő családokért, szakemberekért! Napjainkban már aligha találunk olyan gyermeket, vagy felnőttet, aki ne találkozott volna személyesen autista személlyel. Várakozhatunk közösen az orvosnál, állhatunk együtt a sorban a boltban, lehet a gyermekünk osztálytársa, vagy akár a munkatársunk is valaki, akinek a mindennapjait meghatározza az autizmus spektrum zavar. Április 2-án és az azt követő napokban, hetekben a világ minden táján kékbe borulnak ikonikus épületek, híres természeti képződmények. Magyarország is csatlakozik a Ragyogj kéken! figyelemfelkeltő kampányhoz. Az Autisták Országos Szövetsége (AOSZ) és tagszervezetei országszerte több mint 60 rendezvénnyel hívják fel a figyelmet az autista emberek társadalmi elfogadására.

A közösségi médiában a #AutismDay2022 hashtag és a világnapra készült profilkép használatára buzdítjuk az embereket. A “Ragyogj Kéken” kampány támogatója és fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke.

Az Autisták Országos Szövetsége idén életút fotókból készült kiállítással hívja fel a figyelmet arra, hogy az autista gyermekekből autista felnőttek lesznek. A családok támogató szeretete kifogyhatatlan, de csak az állami gondoskodás jelenthet biztos jövőképet. A 12 évvel ezelőtt készült fotókon autizmussal élő gyermekek pillanatai láthatóak, akik mostanra már fiatal felnőttek, testvéreik lassan saját útjukat járják, szüleik idősebbek lettek. Emberek, akikért mindannyian felelősek vagyunk!

Az AOSZ célja az online fotókiállítással az, hogy mindenkit emlékeztessen arra, hogy autista társaink számára egyenlő esélyeket kell teremteni minden életkorban, hiszen a család ezzel a feladattal ma még nagyon magára marad. A fotókiállítás április második felében nyílik meg minden érdeklődő számára.

A mára több mint 100 tagszervezetet tömörítő AOSZ és elődje immáron 33 esztendeje képviseli az autizmusban érintett családok érdekeit. A Szövetség az ország 15 pontján elérhető AOSZ Info-Pont irodában számos szolgáltatással támogatja a családokat. Éves szinten több mint száz esetben járul hozzá az autista emberek jogainak érvényesítéséhez.

(Forrás: MTI)

Én is kék vagyok

Az Együtt az Autistákért Alapítvány #éniskékvagyok kezdeményezése során nem csak Magyarország ismert épületei borulnak az autizmus színébe, kékbe április 2-án, de számos hazai hírességet is felkérnek valamilyen kék ruhadarab viselésére.

A felhíváshoz bárki csatlakozhat saját közösségi média felületén egy kép vagy videó feltöltésével, amelyben megjelenik a kék szín, a poszt leírásában pedig az #éniskékvagyok hashtag.

Én inkább piros vagyok

Az elsősorban felnőtt autizmussal élők által használt #nemkék és #redinstead (inkább piros vagyok) használt hashtag-ekkel arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy az autizmus roppant sokszínű és sokszintű, melyet megérteni és elfogadni kell, nem pedig a kékbe öltözéssel kiemelni és “megjelölni”. Az érintettek úgy érzik, hogy az “elkékülés” csak az érintett szervezetek és közszereplők által használt önmarketing, mellyel nem támogatják, inkább hátráltatják a teljes megértésüket.

Mivel az autizmus elfogadását támogatók általában végtelen jelet (neurodiverzitás), szivárványokat és a piros színt használják, ők is erre buzdítják társaikat a kék szín helyett.

Sajnálat helyett segítség

A fogyatékossággal élőket nem sajnálni kell, hanem segíteni az önálló életvitelben – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős államtitkára pénteken Budapesten, az autizmus világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

Fülöp Attila az autizmusbarát közösségi térben, a VII. kerületi KockaPont kávézóban arról beszélt, hogy az elmúlt ciklusokban a kormány kiemelten támogatta a fogyatékossággal élőket, köztük az autistákat.

A részletekről szólva elmondta, egyrészt komoly fejlesztések történtek az életkörülményeik akadálymentesítésében, ennek érdekében megyei szinten információs segítőközpontokat hoztak létre, a mindennapi életüket segítő mobilapplikációt fejlesztettek ki, tanácsadó segítőhálózatot is kialakítottak, az őket képviselő szervezeteket pedig kiemelten támogatják.

Másrészt a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásának bővítésére is nagy hangsúlyt helyeztek, hiszen “ha részt tudnak venni a munkában, természetes lesz, hogy velünk élnek”. Jelenleg majdnem 50 százalékos a foglalkoztatottságuk, míg 2010-ben még csak 18 százalék volt, az egyik legrosszabb a régióban – ismertette az államtitkár.

Fülöp Attila azt hangoztatta, hogy a fogyatékos emberek értékeire kell elsősorban koncentrálni.

Gór Csaba, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselőjelöltje azt mondta, hogy a budaiak jól tudják, mit jelent, ha valakinek megváltozott munkaképességgel kell élnie, hiszen a kerület szívében található a Mozgássérült Emberek Rehabilitációs Központja, és szép kezdeményezés, hogy Pest szívében is megváltozott munkaképességű emberek dolgoznak a KockaCsoki manufaktúrában és a KockaPont kávézóban.

A politikus arra biztatta az embereket, hogy az autizmus világnapján egyenek egy KockaCsokit, és gondoljanak arra, mekkora “szeretet” van benne.

Dénes Ákos, a KockaCsoki manufaktúra ügyvezetője elmondta, hogy nyolc éve alakult a csokoládémanufaktúra, amelyben kezdetben kettő, ma már kilenc autista fiatal készíti a csokoládét, valamint ők működtetik a kávézót, és aktívan segítenek a rendezvényeken is.

(Forrás: MTI)

Olvasta már?