Sport

Vasárnapi éremeső – Illés Fanni és Pálos Péter aranyérmes, a női tőrcsapat bronzérmes

Éremesőt hozott a vasárnapi versenynap Tokióban a paralimpia magyar résztvevőinek és a szurkolóknak. Aranyérmet nyert Illés Fanni, paralimpikon úszó 100 méteres mellúszásban és az asztaliteniszező Pálos Péter az S11-es kategóriában. Bronzérmet nyert a magyar női tőrcsapat a kerekesszékes vívók utolsó versenynapján.


Aranyérmet nyert Illés Fanni 100 méteres mellúszásban

MTI/Koszticsák Szilárd
MTI/Koszticsák Szilárd

Az S4-es kategória magyar indulója a nevezési idők és a papírforma alapján a szám legnagyobb esélyesének számított, ennek megfelelően már az előfutamból is a legjobb idővel, 1:44.68 perccel jutott tovább.

Az esti döntőben így a négyes pályán versenyzett a 2019-es év világbajnoka a Tokiói Vizes Központban, és bár 50 méternél még második volt hat századmásodperccel a kínai Csang Li mögött, végül 1.44.41 perccel fölényesen győzött. A második helyezett olasz Giulia Ghiretti csaknem hat másodperccel úszott lassabban, 1:50.36-tal ért célba, míg a harmadik helyezett kínai Jao Cuan 1:55.77-tel végzett.

“A selejtezőben nagyon megleptek a kínaiak, az egyikük hat másodperccel úszott jobbat az egyéni csúcsánál.” – kezdte összegzését Illés Fanni, majd úgy folytatta, hogy a döntőben megpróbált olyan nyugodt maradni, amennyire csak lehet, és arra gondolni, hogy ez csak egy edzés vagy egy országos bajnokság. Előtte nem tudott pihenni, ezért mire délután visszajöttek az uszodába, úgy érezte magát, hogy összeesik, annyira fáradt. “A döntőt addigra annyiszor leúsztam a fejemben, annyira felpörgettem magam mentálisan, hogy fizikailag fáradtam el benne. Aztán valahogy mégis összeállt. Az utolsó huszonöt méteren kinéztem jobbra és balra, és arra gondoltam, aki innen elveszíti, az meg is érdemli”.

A Vasas 29 éves, végtaghiányos úszója – akinek tizenkét éven át rossz kategóriában kellett versenyeznie – a magyar küldöttség hatodik érmét szerezte. Szerdán Konkoly Zsófia (S9) második lett 400 méteres gyorsúszásban, csütörtökön Veres Amarilla (A) győzött párbajtőrben, szombaton az asztaliteniszező Szvitacs Alexa (S9) harmadik lett, majd Osváth Richárd (A) tőrben ezüsttel zárt, míg vasárnap, pár perccel korábban Pálos Péter megnyerte az asztaliteniszezők S11-es kategóriájának versenyét.

A magyar csapatnak már három aranyérme van Tokióban. A sydneyi paralimpia óta nem volt ennyi, azon néggyel zárt a küldöttség.

Az esti úszóprogram zárásaként rendezték a sérültségi besorolás alapján 34 pontos 4×100 méteres női gyorsváltót: a Konkoly Zsófia, Illés Fanni, Payer Kata, Pap Bianka összeállítású magyar csapat a hetedik helyen ért célba 4:38.66 perccel, de mivel az amerikaiakat és a briteket kizárták, végül ötödikként végzett. Győztek az olaszok (4:24.85), az ausztrálok (4:26.82) és a kanadaiak (4:30.40) előtt.


Aranyérmet nyert az asztaliteniszező Pálos Péter

az S11-es kategóriában. A döntőben kétszer is szetthátrányból egyenlített, s végül 3-2-re győzött.

MTI/MPB/Hoffer Szilvi
MTI/MPB/Hoffer Szilvi

A Londonban győztes, öt éve, Rio de Janeiróban harmadik helyezett magyar játékos – aki enyhe értelmi fogyatékossággal született – szerdán a dél-koreai Kim Csang Git 3-1-re verte, majd csütörtökön ugyanennyire győzte le a japán Kato Koját a csoportszakaszban. A pénteki negyeddöntőben egy újabb hazai játékos, Aszano Takasi volt az ellenfele, akinél úgy bizonyult jobbnak 3-2-re, hogy az első két szettet elvesztette. A döntőért szombaton a francia Lucas Créange ellen nyert, ugyancsak kiélezett küzdelemben 3-2-re, a vasárnapi fináléban pedig az előző paralimpia ezüstérmese, az ausztrál Samuel Philip von Einem volt az ellenfele.

Az első játszmában a szerencse többször is a rivális mellé állt, de Pálos sem érezte igazán a játék ritmusát, így hamar hátrányba került. A folytatás aztán már sokkal jobban sikerült neki, remek szervákkal, végig vezetve kiegyenlített, majd a harmadik szettben sokáig fej fej mellett haladtak a felek. Hat-hat után aztán von Einem 10-6-ra ellépett, és innen már nem volt visszaút. A negyedik játszma elején Pálos javított, 4-0-ra elhúzott, s bár a vetélytárs többször próbált közelebb zárkózni, az előnyét sikerült megőriznie, így ismét egyenlített.

A negyed- és az elődöntőhöz hasonlóan újra jöhetett tehát a döntő játszma, amelyben Pálos irányított, 5-2-re, 7-4-re, majd 10-6-ra vezetett, és bár az ellenfél az első három meccslabdát még hárítani tudta, a negyedik már sikerült, ezzel a magyar asztaliteniszező 2012 után újra paralimpiai bajnok lett.

“Magam sem tudom, hogyan nyertem. Az egész paralimpián rosszul játszottam, de valahogy mégis összejött. Még mindig nem fogtam fel, hogyan, de nagyon örülök, hogy ilyen kiélezett meccsen én voltam a jobb” – mondta a döntője után.

Már a korábbi mérkőzései után is többször úgy nyilatkozott, hogy nem elégedett a produkciójával, ugyanakkor hozzátette: amíg nyer, el tudja ezt fogadni.

A fináléban nyújtott teljesítménye se tetszett neki teljes mértékben, de mint mondta, ebbe már nem akar belekötni. Azt viszont elárulta, hogy mindegyik mérkőzésén volt olyan pillanat, amikor már úgy érezte, onnan már nem lehet visszakapaszkodni.

A BVSC-Zugló két nap múlva 36. születésnapját ünneplő játékosa, Pálos a magyar küldöttség ötödik érmét szerezte. Szerdán Konkoly Zsófia (S9) második lett 400 méteres gyorsúszásban, csütörtökön Veres Amarilla (A) győzött párbajtőrben, szombaton az ugyancsak asztaliteniszező Szvitacs Alexa (S9) harmadik lett, majd Osváth Richárd (A) tőrben ezüsttel zárt.


Bronzérmet nyert a magyar női tőrcsapat

MTI/MPB/Szabó Bence
MTI/MPB/Szabó Bence

Hullámzó teljesítménnyel, de bravúrokat is bemutatva, a csapategységre építve nyertek bronzérmet vasárnap a női tőrözők a tokiói paralimpián, a kerekesszékes vívók utolsó versenynapján.

“Azt mondtam a csajoknak, hogy innen érem nélkül nem megyünk, nem mehetünk haza. – szögezte le az MTI-nek nyilatkozva Krajnyák Zsuzsanna, aki elmondta, hogy nagyon sok munka, kitartás és szorgalom van ebben az eredményben. – Jött a vírus, a leállás, a halasztás, minden nappal hosszabb lett a felkészülés. Rémálom volt az elmúlt pár nap, hogy nem jött ki az a hihetetlen sok munka, amit mi beletettünk.”

Elmondta, hogy ebben az évben napi hat-hét órát volt vívóteremben, tornateremben, és a tavalyi évet is végigdolgozták, ami olyan önbizalmat adott, hogy azt gondolta, nem lehet itt baj.

“Ennek ellenére sosem jött ki az eredmény. Ez eléggé elszomorított minket, ezért azt kértem a lányoktól, vagy nem is, azt mondtam: aki ma nem nyer érmet, az itt marad Japánban. És ettől mindenki megijedt, mert nagyon szeretnénk most már a családunkhoz hazamenni.” – fogalmazott.

Krajnyák a 12. paralimpiai érmét szerezte.

“Nem tervezem azt, hogy én most abbahagyom, nincsenek ilyen nagy terveim. Meglátom, mennyire lesz erőm, meg hogy milyen versenyrendszert fognak kialakítani, attól teszem függővé, de ahogy mondani szokták, Párizs már csak három évre van.” – tette hozzá.

A kard és tőr egyéniben is negyedikként záró Hajmási Éva arra a kérdésre, felsejlett-e neki az utolsó asszóban – amikor az ellenfele 44-40-ről egyenlített -, hogy megint elúszhat egy bronzérem, úgy reagált, hogy egyszerűen csak vívott.

“Ha esetleg kikaptunk volna, akkor megint a negyedik, a harmadik negyedik hely jött volna, úgyhogy nekem lassan már fóbiám lesz ettől. Nem volt idő azon gondolkodni, hogy most kikaphatunk, ezért csak vívtam. Hullámvasút volt az egész nap, de végre kijött a munka. Ez a bronz tényleg olyan nekünk, mintha egy döntőben aranyat nyertünk volna” – nyilatkozott.

A megnyitón a magyar csapat zászlóját vivő, visszavonuló Dani Gyöngyi, akinek éppen az utolsó asszója alakult jól, elárulta: imádkozott, hogy sikerüljön.

“Nagyon imádkoztam, hogy ne fájjon a kezem, legyek ott agyban, megcsináljam, amit a Viktor (Feczer Viktor csapatvezető, edző) a pást mellett mond, és amit Zsuzsi kiabál, és erős legyek. Megfordult a fejemben valóban, hogy ez az utolsó alkalom, hogy megmutathatom magam versenyen, és nagyon akartam azt a nyakbavalót. Boldogan fejezem be a pályafutásomat, mert éremmel fejezhetem be, egy gyönyörűszép bronzéremmel, ami aranyként fog csillogni számomra. Másrészről pedig előttem az utódom, Mező Boglárka, aki nagyszerű tagja lesz ennek a tőrcsapatnak”. – mondta Dani.

“Nagyon boldog vagyok, el sem hiszem. – nyilatkozott a többiekhez hasonlóan mosolyogva az “utód”. – Olyan magasságok-mélységek voltak az egész nap során, hogy egyszerűen elképzelhetetlen volt az éremszerzés, de aztán mindig összeszedtük magunkat. Csapatmunka volt, nagy egységet alkottunk.”

A kerekesszékes vívók három éremmel fejezték be szereplésüket Tokióban, a női tőrözők a magyar küldöttség hetedik érmét szerezték. Szerdán Konkoly Zsófia (S9) második lett 400 méteres gyorsúszásban, csütörtökön Veres Amarilla (A) győzött párbajtőrben, szombaton az asztaliteniszező Szvitacs Alexa (S9) harmadik lett, majd Osváth Richárd (A) tőrben ezüsttel zárt, míg vasárnap előbb Pálos Péter megnyerte az asztaliteniszezők S11-es kategóriájának versenyét, azután Illés Fanni (S4) győzött 100 méteres mellúszásban.

Olvasta már?