LátássérülésAktuális

„Láthatatlan támaszaink” – Juhász Éva: támogatás megkülönböztetés nélkül

A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete (JNSZMVAKOK) új rovatot indított a Rehabportálon, amelynek célja a civil szervezetek közötti összefogás hangsúlyozása, valamint a JNSZMVAKOK partnereinek bemutatása, és egy szakmai diskurzus biztosítása a szervezetek között.

A sorozat negyedik részében Juhász Évát, a Magyar Vöröskereszt Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei igazgatóját kérdeztem. A vakok egyesülete és elődszervezete már hosszú évtizedek óta kapcsolatban állnak egymással.

Több szolnoki látássérült is mesélte nekem, hogy még a ’90-es években jártak Vöröskeresztes táborokba, ahol gyerekeknek tartottak szemléletformálást. De hol tart most az együttműködés? Milyen feladatai vannak egy ilyen nagy, országokon átívelő segélyszervezetnek? Mindez és még sok más kiderül a következő beszélgetésből.

Zana Anita: A Vöröskereszt egy hiteles gigaszervezet. Melyek a legfontosabb értékei?

Juhász Éva: 1859-ben Solferino-ban a háború áldozatainak megkülönböztetés nélküli, intézményes nemzetközi védelme hívta életre a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörösfélhold Mozgalmat. A Magyar Vöröskereszt 1881-ben jött létre. Megalakulását a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága 1882-ben ismerte el. A Magyar Vöröskereszt 1921-től tagja a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének. Jelenleg a világ 129 országában van szervezete a mozgalomnak. Egy országban csak egy szervezet működhet, de humanitárius tevékenységét az egész országra ki kell terjesztenie.

A szervezet célja, hogy minden bajbajutottnak, rászorulónak megkülönböztetés nélkül segítsünk. Békeidőben és háborúban egyaránt.

Melyek a Vöröskereszt és a Vörösfélhold Mozgalom legfontosabb feladatai?

A rászorulók megsegítése: hajléktalanok, pszichiátriai betegek, szenvedélybetegek, fogyatékossággal élő emberek ellátása. Szegény családok támogatása. Fegyveres konfliktusok esetén vagy háborúban a sérültek ellátása. Egészségfejlesztés területén a megelőzésben, az egészséges életmódra ösztönzésben van szerepünk, ennek érdekében különböző közösségi vagy helyi programokon veszünk részt, ahol kontroll szűréseket végzünk. Alapvető célkitűzésünknek tartjuk az elsősegélynyújtás népszerűsítését, elsősegélynyújtó ismeretek terjesztését, amiben sok feladatunk van. Ehhez kapcsolódóan területi és országos szinten is szervezünk versenyeket általános-és középiskolás kategóriában 2023-ban egyébként Szolnokon rendeztük az országos döntőt. Emellett véradásokat szervezünk. Vannak fix alkalmak, pl. Szolnokon havonta egyszer, minden hónap utolsó hétfő délutánján az Aba-Novák Agórában. Segélyszervezetként az adománygyűjtés-és osztás fontos feladatunk. Karácsonykor, iskolakezdéskor rengeteg adományt juttatunk el a legkisebb településekre is. A COVID-járvány alatt sok egyedülálló idős és beteg embernek vásároltunk be. Az Ukrajnából Szolnokra érkező menekülteknek élelmiszerrel, ruhával és tisztálkodó szerekkel tudtunk segíteni. De a Vöröskereszt a világ minden táján segíti az otthonukat elhagyni kényszerülőket, vagy családjuktól elszakadt hozzátartozókat. Keresőszolgálatunk az egymástól elszakadt  családtagok egymásra találásában is tud segítséget nyújtani.

A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének miben tudtok segíteni?

Azokból az adományokból, amelyek érkeznek hozzánk a vakok egyesülete is rendszeresen részesül.

Az adományokon túl miben nyilvánul meg a két szervezet együttműködése? 

Korábban, amikor még szerveztünk tanfolyamokat, akkor ezekre eljöttek az egyesület dolgozói, tartottak szemléletformálást. Akkreditált foglalkoztatóként jelenleg is van hét megváltozott munkaképességű dolgozónk, bár látássérült munkavállalónk most éppen nincs. Olyan is előfordult már többször, hogy látássérült ügyfelünket irányítottuk az egyesülethez, igyekszünk az ott elérhető szolgáltatások körét közvetíteni, ismertté tenni ügyfeleink körében.  Emellett a szakmai fórumokon és egyeztetéseken folyamatosan találkozunk, együtt gondolkodunk a nehéz sorsú és hátrányos helyzetű emberek életének jobbításán.

A Vöröskereszthez tartozni jelent egy elköteleződést, egy identitástudatot. Mikor érett meg benned a gondolat, hogy te is ide szeretnél tartozni?

A szociális érzékenység már korán megmutatkozott a személyiségemben. Mindig is fontos volt számomra a mások segítése. Magánemberként hosszú évek óta támogatunk a családommal egy rászoruló családot. Korábban munkanélkülieknek segítettem az álláskeresésben, és már akkor kapcsolatba kerültem a Vöröskereszttel, mert az akkori ügyfeleimnek a munkalehetőségen kívül másban is kellett segíteni. Volt, akinek a Vöröskereszt adott ruhát, hogy meg tudjon jelenni az állásinterjún, de volt olyan is, aki ott reggelizett, mielőtt munkába ment.

Aztán hét évvel ezelőtt megpályáztam ezt az állást, és azóta vezetem a vármegyei szervezetet. Segíteni akarásom és lelkesedésem továbbra is töretlen.

Olvasta már?