LátássérülésAktuális

Fókuszban a család

Kedden a Jász-Nagykun-Szolnok Esély Egyesület Vármegyei Családügyi Konferenciát szervezett Szolnokon a vármegyeházán.  A család bölcsőtől a sírig elkísér és körülvesz mindannyiunkat. A család, mint az emberi közösségek legkisebb láncszeme, akkor működik jól, ha védelmet és biztonságot nyújt. Ha ez a funkció sérül akkor van szükség a szakemberek segítségére.

A szektor- és ágazatközi rendezvényre a vármegyében a szociális, egészségügyi szférában, illetve gyermekvédelemben dolgozó, köznevelési rendszerben családokkal foglalkozó szakemberek, civil szervezetek, valamint az önkormányzatok kaptak meghívást. A program célja a szakmaközi együttműködések elősegítése, a családbarát szemléletmód erősödésének előmozdítása, illetve aktuális információk megosztása a családügy területén.

A vármegyeháza dísztermében tartott konferencia vendégeit dr. Berkó Attila főispán köszöntötte. A kormányhivatal vezetője beszédében a család- és gyermekvédelemben dolgozó szakemberek munkájának jelentőségét méltatta.

A szakmai előadások során ismertették a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) párkapcsolati és lelki jóllétünket érintő kutatási eredményeit, majd bemutatták a gyermekek és felnőttek veszélyeztetettségét észlelő jelzőrendszer működését. A rendezvényen szó esett a hátrányos helyzetű családok kihívásairól, végül szekcióbeszélgetésekre, kötetlen szakmai konzultációra került sor.

A KINCS legfrissebb kutatásának eredményeit mutatta be Szolnokon a Vármegye Családügyi konferencián Dr. Rövid Irén. A KINCS elemzési vezetője ismertette, hogy az intézet januári felmérése alapján a magyarok kétharmada (68 százaléka) aktívnak, élénknek, jókedvűnek és vidámnak tartotta magát az elmúlt két hétben. A megkérdezettek négyötöde lelki probléma esetén a családhoz fordul, de egyre inkább elfogadott pszichológus vagy mentálhigiénés szakember felkeresése is.

Dr. Rövid Irén előadásában elmondta, hogy a KINCS kutatásai alapján a magyar emberek úgy vélik: a házasság a legideálisabb együttélési forma, a fiatalok többsége legalább két gyermekre vágyik, Magyarországon nagyon kevesen gondolják úgy, hogy a gyermektelenség ideális, a megkérdezettek csupán 1 százaléka válaszolta ezt, a gyermektelenség legfőbb oka a stabil párkapcsolat hiánya.

A KINCS kutatásaiból az is kiderült, hogy a tervezett gyermekvállalás és a családalapítás megjelenik a fiatal roma lányok gondolkodásában – mondta el a hátrányos helyzetű családok kihívásait ismertető Raffael Mónika. A KINCS elemzője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy sokaknak hiányos és nem megfelelő ismereteik vannak a témában. A roma lányok nem a korai gyermekvállalást tervezik, a vágyak egybeesnek a többségi társadalom értékeivel, abban kell segítséget nyújtani, hogy a továbbtanulás ne csak álom legyen, hanem valóság.

Az oktatás területén a lemorzsolódás jelentős a hátrányos helyzetű gyermekeknél, ám ahogy arra rávilágít a 2020-ban megjelent „Roma nők egymás közt” című interjúkötet, mindig szükség van olyan jó példára és olyan emberre, aki segítséget nyújt a továbblépéshez.

Az idősgondozásban végzett kutatásokból az derült ki, hogy a roma emberek többsége a saját otthonában szeretne megöregedni, ez azonban a társadalmi viszonyok miatt könnyen vezethet elmagányosodáshoz.

– A családokkal foglalkozó szakembereknek eddig nem volt olyan konferenciájuk, ahol a különböző szakmák és szektorok találkozhattak volna. Ezért gondoltuk, hogy a köznevelési, a szociális, a gyermekvédelmi, a gyermekjóléti és a hatósági feladatokat ellátó szakembereket, illetve az egészségügyi és a civil szféra munkatársat összehozzuk egy ilyen szakmai rendezvényen. Azt tapasztaltuk, ha ezek a szakemberek olyan témával találkoznak egy fórumon, mely valamiképp érinti tevékenységüket, az előadásokat követően is beszélgetnek arról. Így ez előmozdíthatja a közös gondolkodást, az együttműködést – mondta dr. Nagyné Varga Ilona, a Jász-Nagykun-Szolnok Esély Egyesület elnöke.

A rendezvény a „Tölgyes program – családfókuszú programok Jász-Nagykun-Szolnok megyében a gyermekek, a családok érdekében és a generációk együttműködéséért” című projekt keretében a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.

Fotók: Dr. Nagy Tibor

Olvasta már?