Munka

„Célunk, hogy mindenki értékesnek érezze magát”

Nyitottság, bizalom, odafordulás, figyelem és türelem. Ez az öt kulcsfogalom a megváltozott munkaképességű munkavállalók (MMK) foglalkoztatásában. A Magyar Postánál nyitottak a munkavállalók és a vezetők is az MMK-sok fogadására, számol be tapasztalatáról Farkasné Ágoston Andrea, a Posta Központi Területi Igazgatóságának (KTIG) HR üzleti partnere a vele készült interjúban.

A Postánál több éve fut a Tegyünk együtt! program, ami kifejezetten az MMK-s ok elhelyezkedését és megtartását segíti. Hogyan került kapcsolatba a programmal a munkája során?

A létszámproblémákkal küzdő postáink esetében több alkalommal is voltunk olyan szervezett állásbörzéken (például Egyszülős központ, Nem Adom Fel Kávézó), amelyeken találkoztunk fogyatékossággal élő emberekkel, akiknek segítettünk a Postán elhelyezkedni a nekik is alkalmas munkakörben. Részt vettem a toborzásban, elbeszélgettem a jelentkezőkkel, majd ennek ismeretében ajánlottam őket a postavezetőnek. A Tegyünk együtt! programnak nagyon örültem, mert összefogta azokat a célokat, melyeket a megváltozott munkaképességű munkavállalókkal kapcsolatban mi is képviseltünk. A tapasztalatom szerint a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben kiemelten fontos feladat, hogy olyan munkatársakat foglalkoztassunk, akik arra alkalmasak, és dolgozni is szeretnének.

Hogyan vesz részt az ő foglalkoztatásukban?

A szakmai feladataim miatt a koordinálásban tudok részt venni. A Központi Területi Igazgatóság postavezetői tőlem kérnek segítséget, ha megüresedik náluk olyan pozíció, amelybe MMK-s munkaerőt szeretnének felvenni. Ilyenkor egyeztetünk a speciális foglalkoztatási szakértőkkel, akik a civil szervezetektől ajánlott MMK-s jelentkezőket segítenek elérni. A kiemelt HR-generalista munkatársam pedig minden más napi operatív feladatot ellát ezzel kapcsolatban.

Ez jár plusz feladattal a munkája során, és ha igen, mivel?

Munkakörömhöz tartozik ez a feladat, amelyet szívesen látok el, mert alapvetően nagyon szeretek segíteni az embereknek.

A Központi Területi Igazgatóságon hogyan látják a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatását?

A KTIG-en foglalkoztatott MMK-s dolgozók száma 2022-hez képest 2023-ban nőtt. A kilépéseket figyelemmel kísérjük a munkatársakkal, és úgy látjuk, hogy akik már régebb óta itt vannak, azok nem szeretnének máshol dolgozni, szeretik azt, amit csinálnak. Amennyiben valaki mégis távozni szeretne, igyekszünk a helyét pótolni. Cél az, hogy akik már itt vannak, azokat meg tudjuk tartani, és olyan feladatot végezzenek, amiben jól is tudnak teljesíteni. A célunk, hogy mindenki jól érezze magát.

Az MMK-s foglalkoztatás az utóbbi években bővült a postákon. Hogy látja? Hogyan fogadták az új kollégákat?

A vezetők és a munkatársak is nyitottak voltak, sok új ismeretet adtak részükre az edukációs programok. Úgy gondolom, nagyon sokat segítettek az elfogadásban az érzékenyítő beszélgetések. Ma már a postahelyeken természetes, hogy MMK-s foglalkoztatott is kézbesít, feldolgozza a beérkezett anyagot. Úgy gondolom, hogy nagyon jó az irány afelé, hogy a szervezeti kultúránk részévé váljon a foglalkoztatásuk.

HR-szempontból máshogy zajlik-e a kiválasztás, interjú, beillesztés és a megtartás az MMK-sok esetében?

A kiválasztási folyamat lényegi különbséggel nem jár. A specifikussága annyi, hogy az egyén képességeit és körülményeit figyelembe véve küldjük el foglalkozás-egészégügyi vizsgálatra. A beillesztési és megtartási folyamatban pedig sokat segít, hogy a postahelyeken többnyire van olyan munkatárs, aki mentori feladatokat is vállal, és ha szükség van rá, akkor segítséget nyújt vagy kér tőlünk.

Mi volt a legnagyobb kihívás velük kapcsolatban?

A legnehezebb talán az volt, hogy a humán folyamatokat úgy alakítsuk ki, hogy találkozzon a munkáltató és a jelentkező érdeke. Ebben sok segítséget és támogatást kaptunk a szakterület speciális foglalkoztatási szakértőitől, rehabilitációs mentoroktól, valamint a civil szervezetektől.

Mit nyernek a posták az érintett kollégák foglalkoztatásával?

Azok a munkavállalók, akiknek sikerült megtalálni azt a munkakört, amelyben jól tudnak teljesíteni, és amit szívesen csinálnak, stabil munkaerő marad. Az ő munkájukra lehet számítani, lehet velük hosszú távra tervezni, megbízhatóak. A postahelyek értékes munkavállalókat foglalkoztatnak, akikkel biztonságos üzemeltetést lehet kialakítani.

Milyen munkakörökben dolgoznak MMK-sok a Központi Területi Igazgatóságon?

Külső munkakörben levélkézbesítőként, belső munkakörben pedig jellemzően postahelyi küldeményfeldolgozó-szortírozó, postahelyi küldeményfelvevő és küldeményfeldolgozó-szortírozó pozíciókat töltenek be.

Mit gondol, mitől működik a KTIG-en hatékonyan, rugalmasan és személyre szabottan az MMK-s foglalkoztatás?

Mára már a vezetők is és a munkatársak is nyitottak az MMK-sok iránt, de ez egy hosszabb folyamat volt. Meg kellett tanulnunk valamennyiünknek, hogy hogyan legyünk türelmesek, figyelmesek, hogy amikor szükség van rá, akkor támogassuk a munkatársat. Meg kellett tanulnunk alkalmazni az öt kulcsszót: nyitottság, bizalom, odafordulás, figyelem, türelem.

Olvasta már?