Sport

Sikert sikerre halmoztak parasportolóink az elmúlt időszakban

Tizenkét érmet szereztek a magyar paraatléták Jesoloban. A magyar küldöttség május 12. és 14. között ért el kimagasló sportsikereket az olaszországi városban, ahol mieink révén négy arany-, hat ezüst- és két bronzérem született. A remek eredményeknek köszönhetően több sportolói is kivívta magának az indulási jogot az idei párizsi világbajnokságra.

A válogatott keretből nem maradhatott ki Ekler Luca, aki ismételten fölényes győzelmet aratott paralimpiai bajnoki versenyszámában, távolugrásban. A magyar versenyzője 5.22 méteres ugrásával aratott sikert T38-as kategóriában. Futószámok tekintetében 100, valamint 400 méteren volt érdekelt, és mindkét alkalommal elsőként haladt át a célvonalon.

Biacsi Ilona és testvére, Biacsi Bernadett jó formában érkezett Jesoloban, ahol T20-as kategóriában 400 és 1500 méteren álltak rajthoz. Előbbi versenyző egy aranyérmet- és egy bronzérmet, míg utóbbi egy ezüstérmet, valamint egy negyedik helyezéssel járult hozzá hazánk sikereihez. A férfi F20-as súlylökők versenyszámában Szőllősi István brillírozott, 13.46-os lökésével a második, ezüstérmet jelentő pozícióban végzett. Míg szintén a dobóatléták között érdekelt Szomszéd Máté diszkoszvetés F64-es kategóriában jeleskedett, és 21.40 méteres hajításával bronzérmes lett Jesoloban.

Világbajnoki címvédésre készül Ekler Luca Párizsban (Fotó: IPC)

A rutinos versenyzők mellett új magyar paraatléták is nagyszerű eredményekkel debütáltak Olaszországban. Luterán Petra T47-es kategória 100, 200, valamint 400 méteres síkfutásban is egyaránt ezüstérmes lett. Az időeredményeinek köszönhetően kivívta magának az indulási jogot az idei párizsi világbajnokságra. Ám nem csak Petra csatlakozott a vb-kerethez, hiszen Bessenyey Zoltán az F52-es diszkoszvetők között 12.74 méteres kísérletével második helyezettként végzett. Így a dobóatlétának is szoríthatunk a júliusi francia nemzetközi tornán.

Közel egy évvel a párizsi paralimpia előtt utazhatnak paraatlétáink a francia fővárosba, ahol július 8. és 17. között rendezik meg a világbajnokságot.

Remekeltek a magyar para-asztaliteniszezők Szlovéniában

Hazánk sportolói május 9. és 13. között egyéniben és párosban is remekeltek a szlovéniai Laskoban, ahol mieink három bronzérmet szereztek.

A válogatott egyetlen hölgy tagja, Szvitacs Alexa veretlenül jutott tovább csoportjából és kiemeltként jutott döntőbe. A WS8-as kategóriában érdekelt világ-és Európa-bajnok magabiztosan vette az előtte álló akadályokat, azonban az elődöntőben a lengyel Pek Karolina állta útját és vereséget szenvedett 3:1-es összesítésben, így bronzérmes lett.

Szvitacs Alexa, Major Endre és Pálos Péter a laskoi világkupán.

A férfiak egyéni mérkőzései során Pálos Péter is brillírozott a MS11-es kategóriában, ahol csoportjából két győzelem és egy vereséget követően jutott tovább. A kétszeres paralimpiai bajnok az egyenes kieséses szakasz során is tisztességesen helyt állt egészen az elődöntőig menetelt. A fináléba kerülésért folytatott párharcban a lengyel Maciej Makajew jobbnak bizonyult nála és 3:0-ra győzött Péterrel szemben, aki így bronzérmet érő helyen végzett. Az MS1-es kategóriában Major Endre képviselte hazánkat, aki fölényes sikereket követően végzett csoportjának élén. A további mérkőzéseket is jó formában folytatta a paralimpikon egészen az elődöntőig, ahol a koreai Kiwon Nam-mal vívott kiélezett küzdelmet követően 3:2 arányban kikapott és ezáltal bronzérmesként zárta a szlovéniai versenyt.

A magyar para-asztalitenisz válogatott így három bronzérem bezsebelését követően tért haza. A versenyzők idén az Európa-bajnokságra készülnek, amelyet Sheffieldben rendeznek meg szeptember 5. és 10. között.

A berlini vk-n hangolódott a magyar para-úszóválogatott a közelgő világbajnokságra

A német fővárosban a hat fős magyar delegáció kiemelkedő eredményeket ért el május 11. és 14. között. Az érmek megszerzése mellett a magyar versenyzők a jobbnál jobb időeredmények elérésére is törekedtek, aminek köszönhetően új világ- és Európa-rekordok is születtek.

A csapat legnagyobb sikerét Konkoly Zsófia érte el 200 méteres pillangóúszásban, miután hatalmas tempót diktálva összesítésben elsőként csapat a célba és új világcsúcsot állított fel S9-es kategóriában (2:26.17). A pécsi paralimpiai bajnok 100 méteres pillangóúszásban tovább gyarapította a medál kollekcióját, remek teljesítményt bemutatva második, ezüstérmet jelentő helyen végzett. Pap Bianka szintén hozzájárult a válogatott sikereihez, S10-es kategória 200 és 400 méteres gyorsúszásában is érdekelt volt. A paralimpiai bajnok úszó előbbi versenyszámban összesítésben bronz, míg utóbbiban ezüstérmet szerzett a berlini világkupán.

Konkoly Zsófia (S9) új világcsúcsot állított fel 200 méteres pillangóúszásban (Fotó: Yeta Photo)

A roppant fiatal Száraz Evelin és Hotz Csenge is remek formában érkezett a német fővárosba, ahol mindketten kimagasló teljesítményt nyújtottak. Evelin SB6 kategória 200 méteres mellúszásban nem csupán csak bronzérmet szerzett összesítettben, de új Európa rekordot állított fel. Míg Csenge 400 méteres vegyesúszás SM10-es kategóriában és 200 méteres pillangóúszás S10-es kategóriában is másodikként ért célba az összevont versenyen, ráadásul utóbbiban új kontinens csúcs fűzhető nevéhez.

A magyar para-úszóválogatott összesen hét érmet (egy arany-, négy ezüst- és két bronz) szerzett Berlinben, amely remek sikernek számít az idei legnagyobb megmérettetésük előtt. A világ legjobb paraúszói idén nyáron Manchester felé veszik az irányt, ahol július 31. és augusztus 6. között rendezik a világbajnokságot.

Magyar közönség előtt sziporkáztak a magyar parakajak-kenusok

A Szegedi Nemzeti Kajak-Kenu és Evezős Olimpiai Központ adott otthon az ICF Gyorsasági és Parakajak-Kenu Világkupának május 11. és 14. között. A nyolc főből álló delegáció tagjai kimagaslóan teljesítettek a mezőnyben, két ezüst- és három bronzérem megszerzésével.

A csapat első jelentősebb sikerét Suba Róbert (MVM Szeged) szerezte, aki a Rio de Janeiro-i paralimpián ezüstérmet szerzett KL1 – 200 méteres futamban. A paralimpikon ezúttal is jelentős bravúrt ért el versenyszámában, gyors tempót diktálva haladt át másodikként a célon, majd állhatott a dobogó második fokára. A férfiak KL1 – 200 méteres versenyétől ezalkalommal távol maradt Kiss Péter Pál, aki érettségi vizsgái miatt nem szállt hajóba. Azonban edzőstársa, Juhász Tamás igyekezett a tőle telhető legjobb eredményt elérni a hazai szurkolók előtt. A rutinos sportoló nem hagyta cserben a lelátókon ülőket és az izgalmas futam döntőjében Suba Róbert mögött a harmadik, bronzérmet jelentő helyen végzett. A két magyar versenyző VL2 – 200 méteres futamban sem okozott csalódást, Tamás Európa-bajnokhoz méltóan remekelt és másodikként, míg Róbert tartva a tempót az élmezőnnyel harmadikként érkezett be.

“Belülről jónak tűnt nekem, a rajtom megint egy kicsit lassabba volt, de száztól elkezdtem szerencsére fölfelé jönni. Ilyenkor szerintem egyfajta csőlátással haladok, nem nagyon tudom figyelni a mellettem lévőket, így nem láttam sokszor azt sem, hogy hol jár a portugál. Ahhoz képest, hogy még nagyon az elején vagyunk a szezonnak, elégedett vagyok ezzel a helyezéssel.” – nyilatkozta a Juhász Tamás a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek (MKKSZ) a VL2 – 200 méteres futam után.

A hölgyek is rendre szállították a szebbnél szebb eredményeket a szegedi Maty-éren. A paralimpiai bronzérmes Varga Katalin Eszter remek formában érkezett a világkupára, így célba is vette a dobogós helyezés megszerzését. A KL2 – 200 méteren érdekelt versenyző újabb nagyszerű eredmény tudhat magáénak, hiszen brit riválisaival szemben magabiztosan evezett a legvégsőkig, aminek köszönhetően bronzérmet szerzett.

Varga Katalin Eszter a rossz időjárási körülmények ellenére bronzérmet szerzett Szegeden (Fotó: Szalmás Péter)

„Abszolút boldog vagyok, bár sajnos nagyon sokat kellett kormányozni a hajót, úgyhogy sok lassító tényező is volt, a versenyben, de összességében nagyon elégedett vagyok ezzel a bronzéremmel. Még egy rendes időmérésünk sem volt az időjárást tekintve, sajnos előfutamunk sem volt, így egyáltalán nem tudtam mire számítsak. Azt gondolom, hogy nagyon sok van még ebben, a technikámon mindenképp javítanom kell, illetve a hajó belső szerelékeiben is kell még javítanunk egy-két dolgot.” – mesélte az MKKSZ-nek a bronzérem megszerzése után Varga Katalin.

Hajdu Botond szövetségi kapitány által összeállított kerettagok szépen teljesítettek a világkupán, az éremszerzők mellett további jelentős sikerek is születtek: KL2-ben Boldizsár Dalma hetedikként. KL3-ban Molnár Nikoletta kilencedikként, míg a férfiaknál KL2-ben világbajnok Rozbora András a B-döntőben hatodikként ért célba. A szegedi nemzetközi versenyen újoncokat is avatunk, Licsicsányi Csenge és Boldizsár Dalma életük első nemzetközi versenyén bizonyíthattak.

A magyar parakajak-kenu válogatott a nemzetek rangsorát tekintve a hatodik helyen végzett a szegedi vk-n, két két ezüst- és három bronzérem megszerzésével.