Sport

Para-atlétikai vb napról napra (FOLYAMATOSAN FRISSÜL)

A WPA Paraatlétikai Világbajnokság július 8-tól 17-ig tart, amelyen hazánkat kilenc versenyző képviseli. A világbajnokság magyar érdekeltségű versenyszámairól a Magyar Paralimpiai Csapat facebook és instagram oldalán naprakész tájékoztatás olvasható. A világbajnokság élő közvetítése követhető a Paralympic Games youtube csatornáján és facebook oldalán.

2023.07.17 – Ekler Luca 400 méteren is világcsúccsal nyert

Ekler Luca a 200 méter után a 400 méteres síkfutás döntőjét is világcsúccsal nyerte a Párizsban rendezett para-atlétikai világbajnokságon, amelynek hétfői zárónapján 59.74 másodpercre faragta a rekordot a T38-as kategóriában.

A verseny eredményközlő oldala alapján a TFSE versenyzője két és fél másodpercet vert a mezőnyre a fináléban, ebben a kategóriában a világon elsőként teljesítette a távot kevesebb mint egy perc alatt. Az összesen három arany- és egy ezüstérmet begyűjtő Ekler értékelésében a rövidebb távon elért eredményét emelte ki.

“Nagyon boldog vagyok, hogy a kedvenc futószámom ilyen jól sikerült, ráadásul 200 méteren elért időeredményemmel világcsúcsot állítottam fel. A kitűzött céljaimat sikerült elérnem és alig várom már, hogy jövőre újra visszatérjek Párizsba”

– idézte a Magyar Paralimpiai Csapat közleménye a paralimpiai bajnok atlétát, aki múlt csütörtökön megvédte vb-címét távolugrásban, méghozzá 5,77 méteres világbajnoki rekorddal, majd pénteken világcsúccsal (25.78 mp) diadalmaskodott 200 méteren, míg kedden ezüstérmes lett 100 méteres síkfutásban és kvótát szerzett a jövő nyári párizsi paralimpiára.

2023.07.14 – Ekler Luca világcsúccsal aranyérmes 200 méteren

Ekler Luca világcsúcsot jelentő 25.78 másodperces időeredménnyel megnyerte a 200 méteres síkfutás döntőjét a T38-as kategóriában a Párizsban zajló para-atlétikai világbajnokság pénteki versenynapján – számolt be Facebook-oldalán a Magyar Paralimpiai Csapat.

A TFSE világcsúcstartó sportolója csütörtökön megvédte vb-címét távolugrásban, méghozzá 5,77 méteres világbajnoki rekorddal. Ekler kedden ezüstérmes lett 100 méteres síkfutásban, és országkvótát szerzett a jövő nyári, párizsi paralimpiára.

2023.07.13 – Ekler Luca megvédte világbajnoki címét távolugrásban

Ekler Luca megvédte címét távolugrásban a Párizsban zajló para-atlétikai világbajnokságon, mivel csütörtök este megnyerte a T38-as kategória döntőjét.

A Magyar Paralimpiai Bizottság sajtóközleménye szerint a TFSE világcsúcstartó sportolója 5,77 méteres világbajnoki rekorddal végzett az élen. A második helyezettnél 73 centiméterrel ugrott messzebbre.

A délután során még Szőllősi István F20-as kategória súlylökés versenyszámában szerepelt, ahol a javuló formájának köszönhetően megközelítette. az egyéni csúcsát. A paralimpikon dobóatléta a döntőben mindvégig kiegyensúlyozottan szerepelt és végül a kilencedik helyet szerezte meg 13.60 méteres lökésével.

A délelőtti versenyprogramban Luterán Petra 400 méteres síkfutás T47-es kategória időelőfutamában bizonyított. A sportoló magabiztosan teljesítménnyel, új egyéni csúccsal kvalifikálta magát a fináléba, amelyre péntek kora este kerül sor. Petra korábban az épek között magasugrásban versenyzett, 2014-ben az ifjúsági olimpiai játékokon végzett negyedikként. A tavalyi esztendőben egy baleset következtében amputálni kellett bal karját, azonban már ekkor elhatározta, hogy paraatlétaként folytatja a versenyzést. Néhány hónappal a felépülését követően kivívta magának a lehetőséget, hogy a világbajnokságon szerepeljen, ahol a 400 méteres síkfutás mellett 100, 200 méteres és távolugrásban indul.

Fotó: IPC
Fotó: IPC

2023.07.11 – Megvan az első magyar érem!

A paralimpiai bajnok Ekler Luca ezüstérmes lett kedden a párizsi para-atlétikai világbajnokság női 100 méteres síkfutó számában, az úgynevezett T38-as kategóriában, ezzel kvótát szerzett a jövő évi, ugyancsak a francia fővárosban rendezendő paralimpiai játékokra.

A viadal honlapja szerint a magyar versenyző 12.54 másodperces egyéni csúccsal végzett a második helyen, győzött a kolumbiai Darian Jimenez 12.50-nel.

Ez Magyarország első érme a vb-n. A Magyar Paralimpiai Bizottság tájékoztatása szerint Ekler ezzel az eredményével újabb országkvótát szerzett a 2024-es, párizsi paralimpiára, így már atlétikában is lesz magyar résztvevő.

Magyarországnak így most négy országkvótája van – egy-egy atlétikában és kerékpárban, kettő pedig sportlövészetben – a párizsi paralimpiára.

A para-atlétikai vb-n a diszkoszvető Bessenyey Zoltán az F52-es kategóriában 13,76 méteres kísérlettel hetedik lett. Az ülő dobóatléta 2013-ban ralipilótaként szerzett Európa-bajnoki címet, majd 2016-ban balesetet szenvedett és kerekesszékbe került. Közel egy éve talált rá a paraatlétikára, eredményeinek köszönhetően pedig kijutott a jelenleg zajló vb-re.

Fotó: IPC
Fotó: IPC

2023.07.08 – Kvótákért is versenyeznek a magyar paraatléták a párizsi vb-n

10 napon át Párizsban, a jövő évi paralimpia helyszínén rendezik a paraatléták világbajnokságát, amelyen kilenc versenyző – köztük rutinos és debütáló sportolók – képviselik a magyar színeket.

A Magyar Paralimpiai Bizottság hírlevelében emlékeztet: a sportágban legutóbb 2019-ben, Dubajban rendeztek vb-t, majd a koronavírus-járvány folyamatos halasztásra és újratervezésre kényszerítette a szervezőket. A magyar válogatott arról a vb-ről egy arany-, két ezüst- és egy bronzéremmel tért haza.

A paralimpiai, világ- és Európa-bajnok Ekler Luca most is a magyar csapat húzóemberének számít: a TFSE versenyzője négy éve távolugrásban arany-, 100 és 200 méteres síkfutásban pedig ezüstérmes lett, ezek mellett most 400 méteres síkfutásban is érdekelt lesz.

“Már készen állok a vb-re, igyekszem a mostanra felépített formát megőrizni. Korábban nem készültem még ennyit a futószámaimra, így történhet meglepetés Párizsban. Edzőmmel, Szalma Lászlóval nagyon elégedettek vagyunk a felkészüléssel, kíváncsian várjuk, mit hoz most ez a világbajnokság” – nyilatkozott Ekler Luca.

Ugyancsak remekelhetnek a francia fővárosban a Biacsi-ikrek,  Bernadett (SZVSE) és Ilona (SZVSE), valamint Keresztesi Erika (Váci Reménység SE) is, akik már hosszú évek óta szállítják a jobbnál jobb eredményeket. Biacsi Bernadett 1500 méteren, Keresztesi Erika 400 méteren, míg Biacsi Ilona mindkét futószámban versenyez majd.

A dobók közül a paralimpiai ötödik Szőllősi István (Váci Reménység SE) és Nagy Ambrus (Váci Reménység SE) ragad súlygolyót.

A mindössze 20 éves Takács Adél (Szegedi RSC) első világbajnokságára készül, távolugrásban indul, a szintén újonc Luterán Petra 100, 200, valamint 400 méteres síkfutásban és távolugrásban áll rajthoz, míg Bessenyey Zoltán diszkoszvetésben lesz résztvevő.

“Szeretném, ha mindenki megközelítené vagy túlszárnyalná a jelenlegi egyéni csúcsát Párizsban – mondta Oroszi Zsuzsanna szövetségi kapitány. “Helyezések tekintetében nincsenek túlzott elvárásaim, de nem titok, hogy Ekler Luca nagy esélyekkel utazik a világbajnokságra. A Biacsi lányokhoz és két újonc sportolónkhoz, Luterán Petrához és Bessenyey Zoltánhoz szintén nagy reményeket fűzők, döntősök lehetnek, sőt akár még érmes helyezéseket is elérhetnek. Azért is fontos ez a vb a válogatottunk számára, mert a számonkénti első négy helyezett kvótát szerez a jövő évi paralimpiára.”

A magyarok hétfőn kezdik meg szereplésüket Párizsban, az első magyar érdekeltségű döntőket kedden rendezik.