Munka

Közösen egy közösségért

Kaptuk a hírt és a képes beszámolót, hogy a Nem Adom Fel Alapítvány Érzékenyítő Tréningcsapata éppen a Nem Adom Fel Kávézó dolgozóinak tartott érzékenyítő foglalkozásokat.

Csodálkoztunk is, kíváncsiak is voltunk ennek apropójára. A rendhagyó program szervezője Zatik Ágota mentor, műszakvezető volt. Vele váltottunk pár szót – Dubniczki Csilla riportja.

– Honnan jött az ötlet és miért volt szükség erre az érzékenyítésre a dolgozók között?

– A mindennapi munkánk során mi műszakvezetők, és a kávézó vezetője egye többször figyeltünk föl arra, hogy a nálunk dolgozó kollégák nem minden esetben viszonyulnak megfelelően a fogyatékkal élő vendégekhez. Ebből adódott az ötlet, hogy a kávézós dolgozóknak is szükséges lenne egy érzékenyítő tréningre. Bízva Kalmár Judit szakmaiságában, őt kértem meg, hogy állítson össze egy olyan tréninget, ami útmutatást ad kollégáinknak abban, hogy munkájuk során hogyan segítsék a fogyatékkal élő vendégeket.

– Milyen feladatok voltak? 

– Több állomást látogattak meg a kollégák, ahol betekintést nyerhettek abba, hogyan élik mindennapjaikat a különböző sérültségű emberek. Egy-egy állomáson saját maguk is testközelből tapasztalhatták meg,  milyen lehet siketként, látássérültként, vagy mozgássérültként élni. A tapasztalati szakértők segítségével megtanulták azt is, hogyan segíthetnek “jól” a más-más fogyatékkal élő vendégeknek.

– Hogyan élték át a munkatársak, hogy most nem ők érzékenyítenek, hanem őket érzékenyítik?

– Nagyon érdeklődőek, aktívak, nyitottak voltak, bátran és sokat kérdeztek.  Elmondásuk szerint nagyon érdekes és hasznos volt számunkra a tréning, sok új információhoz jutottak. Volt, akit nagyon meghatott, hogy milyen bátran felvállalják magukat a sérült tapasztalati szakértők, volt, aki úgy döntött a tréning hatására, hogy megtanul jelelni. 

– Terveztek-e hasonló programot a közeljövőben?

– Igen, mindenképpen. Most első alkalommal egy kiinduló alapot kaptak a kollégák. Judit javaslatára a későbbiekben tervezzük, hogy  sérültségi típusonként tartott tréningeken kisebb létszámmal, több beszélgetéssel, helyzetgyakorlatokkal még jobban megismerhetik a fogyatékkal élő ember helyzetét, ezáltal biztosabban tudják őket segíteni a mindennapokban.

Az ötlet szuper!

Az érzékenyítő foglalkozások után Bodnár Zoli és csapata ismertette meg a kávézós dolgozókat a pénz tudatos használatával interaktív játékos formában. A kollégák itt is sok új ismerettel gazdagodtak, miközben nagyon jól érezték magukat. Itt is tervben a folytatás.))

Olvasta már?