LátássérülésAktuális

Jogi tanácsadás a vakok egyesületénél

A Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete kereken tíz éve működtet jogi tanácsadást, ezzel is segítve a vármegyében élő  látássérülteket, ha eltévednek a folyton változó jogszabályok hálójában.

Ezt a szolgáltatást az egyesület jelenlegi elnöke Pesti Zoltánné találta ki és vezette be, amely az egyesület tagjainak ingyenes.

– 2014 októberében vezettük be a segítségnyújtás ezen formáját az egyesületben. Akkor egy pályázati forrás adott lehetőséget ennek az elindítására. Az ügyfélszolgálatunkra sok jogi kérdés érkezett és ezért döntöttünk a szolgáltatás bevezetése mellett. Az idő azt igazolja, hogy ez egy jó döntés volt–mondta Pesti Zoltánné.

Az ingyenes tanácsadás konzultációt biztosít a probléma megbeszélésére a jogásszal. Nem jelent jogi képviseletet, sem okiratok kitöltését és megírását.

– Jogászunk az egyesületünk egyik alapító tagja, a teljesen vak sorstársunk, Dr. Simon Gergely kamarai jogtanácsos. Úgy gondolom, mivel maga is érintett, ezért a hozzá fordulók is nagyobb bizalommal vannak iránta–tette hozzá az elnök.

– Jogászként a feladatom az emberek segítése. Külön öröm számomra, hogy a látássérült sorstársaimnak is segíthetek. Évekig voltam az egyesület önkéntese, amelynek alapító tagja is vagyok. Az évek során kértek tőlem tanácsot a fogyatékossági támogatás igényléséhez és egyéb ellátások kapcsán, de volt, aki ingatlanügy, vagy hagyatéki eljárás során kért tanácsot Boldoggá tesz, ha egy-egy rászorult tagtársunknak segítséget tudok nyújtani ahhoz, hogy pert nyerjen–mondta Dr. Sinon Gergely.

Ez év elején új ismeretterjesztő cikksorozatot indított az egyesület, amely a szervezet honlapján érhető el „Botos-Jogos” címmel.

– Amikor már én is kételkedem abban, hogy tudok-e magyarul, hátralépek  egyet, veszek egy nagy levegőt és újrakezdem. Ilyen érzések kavarognak bennem, amikor olyan jogszabályok tömkelegét olvasom, amely még a magam fajta képzett ember számára is érthetetlen, értelmezhetetlen.

Érdekességként jegyzem meg, hogy az elmúlt évben körülbelül tizenkétezer oldal joganyag keletkezett. Amikor magyarra kell fordítani a magyart, hogy mindenki megértse, tenni kell valamit. Ez a törekvés hozta létre ezt a sorozatot, hogy fehérbottal is biztonsággal barangoljunk a jog útvesztőjében. A sorozat első részében az aláírás témakörét jártam körül. Reméljük, sorozatunkkal olyan párbeszédet kezdhetünk tagjainkkal, melynek eredménye, hogy mindennapi ügyeiket könnyebben intézhessék.

Így akinek kérdése van, vagy azt szeretné, hogy egy-egy témakörrel bővebben foglalkozzunk, írjon a e-mail címre. Sorozatunk nem minősül egyedi jogi tanácsadásnak, célja a jogi ismeretterjesztés, tájékoztató jellegű információkat tartalmaz. A jogszabályok sűrű változásával tartalma elavulhat–mondta a jogász.

Olvasta már?