LátássérülésKultúra

Interaktív tárlatvezetést tartottak látássérültek számára Szolnokon

Sinka Péter, szolnoki grafikusművész munkáiból nyílt tárlat a TISZApART Moziban a hónap elején, amely az EÓN címet kapta. Augusztus 24-én egy különleges tárlatvezetésre hívta a tagjait, valamint az érdeklődőket a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesülete.

„A tér és az idő eme rejtélyei mindenképpen hatnak a szemlélőre, hiszen a testünk is a szakrális geometria szabályai szerint „készült”. Ennélfogva akkor is különféle erőket sugároznak felénk a formák, ha mi az égvilágon semmit sem tanultunk az Isteni geometriáról. Ezzel el is mondtam, hogy eme műfaj mesteri művelői milyen komoly titok birtokában voltak és vannak a mai napig. Az ily módon alkotott művek segítségével kiterjeszthető az emberi gondolkodás. Ez Sinka Péter grafikusművész talentuma.” –  fogalmazta meg gondolatait korábban Nagy Katalin Matild grafikusművész Sinka Péter alkotásai kapcsán.

Az EÓN szót a görögök használták arra az időre, ami nem az emberi életben megélhető, ami nem emberi léptékkel felfogható. Világkorszak, sok évezred. Nem pontosan meghatározott éve történt dolgok, hanem a sok ezer éve, amire az emberi emlékezet nem nyúlik vissza, homályba vész, mint a mítoszok. Jelenthet örökkévalóságot is.
Leginkább pszichológiai, filozófiai fogalmakhoz keresek egyéni képgrafikai ábrázolási megoldásokat, melyekhez inspirációt a természeti formák mintázataiból, merítek. Fák, kövek, ásványok struktúrái, természeti erők rajzolatai köszönnek vissza grafikáimon, melyek spontán gesztusokon keresztül egyfajta magán jelképrendszerben ötvöződnek. A kiállításon megjelenő linó- és fametszetek a mikro- és makrokozmosz párhuzamait, a természet és az emberi psziché törvényszerűségeit vizsgálják és mutatják be a saját, szubjektív nézőpontomból – mondta Sinka Péter.

Az interaktív tárlatvezetés hatalmas élmény volt a látássérült résztvevőknek, akik az audiónarrátor szavai segítségével láthatták a tárlat képeit.

Európában az audiónarráció az 1980-as évek végén jelent meg, használata napjaikban robbanásszerűen terjed. Lényege, hogy narrátor segítségével elbeszélik a vizuális üzeneteket, hozzásegítve a látássérülteket a teljesebb élményhez.

– Mindig szerettem segíteni az embereknek. Amióta az egyesületnél dolgozom különösen fontos számomra a látássérült emberek életminőségének a jobbítása. Úgy érzem, hogy én ezt a kultúra közvetítésével tehetem meg a leginkább. Nagyon örültem, mikor lehetőségem nyílt elvégezni az audiónarrátor tanfolyamot – mondta őszi Anna Mária.

– Nagyon izgultam, mert ez egy nehéz feladat volt- tette hozzá a Vakok és Gyengénlátók Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Egyesületének a munkatársa, a Jászkunság első audiónarátora.

– Felejthetetlen élmény volt megtapasztalni, hogy a látogatók hogyan tudják befogadni a munkáimat, hogy a verbális képleírás és a tapintás után milyen belső képet alkotnak a metszetekről. Ritkán találkozom olyan hallgatósággal, akik ennyire érdeklődőek és nyitottak a technika iránt, valamint akik ennyire hálásak egy kiállítás látogatásáért. Köszönöm az élményt, és remélem, ennek a projektnek lesz folytatása – mondta a grafikusművész.

A kiállítás augusztus 29-ig tekinthető meg.

Olvasta már?