Foglalkoztatási hírekJogszabály

A rehabilitációs hozzájárulás 2022-ben

2022-ben, a minimálbér 20%-os emelkedésének következtében több, mint 300.000 Ft-tal, 1.800.000 Ft-ra nőtt a rehabilitációs hozzájárulás egy főre jutó összege.

A rehabilitációs hozzájárulás egy több, mint 20 éve létező, közvetett foglalkoztatást segítő adó, amely a 25 fő feletti munkavállalói létszámmal rendelkező munkaadók legfontosabb pénzügyi ösztönzője a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása során.

Ugyanis, ha a foglalkoztatottak tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszáma egy szervezet esetében a 25 főt meghaladja, és ha ebből a megváltozott munkaképességű munkavállalók száma nem éri el a létszám 5 %-át (kötelező foglalkoztatási szint), akkor a minimálbér összegének kilencszeresével megegyező rehabilitációs hozzájárulást kell fizetnie a munkaadónak.

A rehabilitációs hozzájárulás 2022. évi összege 1.800.000 Ft/fő/év (amely minden évben a minimálbér emelkedésével párhuzamosan emelkedik).

Amennyiben a munkaadó a kötelező foglalkoztatási szintnek megfelelő létszámú megváltozott munkaképességű személyt alkalmaz, mentesül a rehabilitációs hozzájárulás megfizetése alól. Ez alapján könnyen kiszámolható, hogy a megváltozott munkaképességű személy alkalmazása a hozzájárulást fizető munkaadók számára a megváltozott munkaképességű munkavállaló bérköltségén bekövetkező megtakarítás alapján nagymértékű ösztönzést jelenthet.

Az alábbi infografika bemutatja, hogy milyen szintű költségoptimalizálást hajthat végre egy munkaadó, ha a rehabilitációs hozzájárulás terhére megváltozott munkaképességű személyeket alkalmaz:

foglalkoztatasi koltseg infograf-05

Ez alapján a beszámolót készítő ÉrtékVagy! Portál minden munkaadónak jó szívvel ajánlja a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatását, hiszen a többféle elemből álló, komoly pénzügyi előnyök mellett a MMK személyek foglalkoztatása sokféle előnnyel jár.

Egy egészségkárosodással élő személy nagyon hasznos munkavállalóként tud működni egy jól megválasztott munkakörben, amely alapján a morális érték és a gazdasági érdek racionalitása win-win helyzetet teremthet a társadalom, az érintettek, a foglalkoztatók és az állam számára egyaránt.

A megváltozott munkaképességű személyek toborzásában hasznos segítséget jelenthetnek a munkaadóknak az Érték Vagy! Portál mellett az EFOP-1.1.1-15 “Megváltozott munkaképességű emberek támogatása” kiemelt projekt szolgáltatásai is. Emellett a kormányhivatalok rehabilitációs hatóságai és az akkreditált civil szervezetek tudnak még nagy hozzáadott értéket biztosítani a munkaadók számára,  amely szervezetek elérhetőségét az Érték Vagy! térképen találhatják meg könnyedén.

Olvasta már?