Foglalkoztatási hírekJogszabály

A kompenzációra és visszamenőleges állapotvizsgálatra vonatkozó szabályok

A jelen, Budapest Főváros Kormányhivatala által készített tájékoztató a megváltozott munkaképességű személyeket megillető kompenzációról és az úgynevezett „visszamenőleges” állapotvizsgálat eljárási folyamatáról tartalmazza az alapvető információkat.

Az Alkotmánybíróság 21/2018. (XI. 14.) AB határozatában – többek között – megállapította, hogy a 2011. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesült és az Mmtv. hatálybalépését követően rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra jogosult személyek felülvizsgálatát követően, a korábbi ellátási összeg biztosítására vonatkozó garanciális szabály az állapotjavulás esetére nem terjedt ki. Az Alkotmánybíróság felhívásának értelmében a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyestörvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvényt (továbbiakban: Mmtv.) a jogalkotó kiegészítette a 33/B. §-al.

Az Mmtv. új, 33/B. §-ának2 személyi hatálya alá azok a megváltozott munkaképességű személyek kerültek, akikre együttesen teljesültek az alábbi feltételek:

  • az Mmtv. hatálybalépését megelőzően, azaz 2011. december 31-én rokkantsági nyugdíjban, baleseti rokkantsági nyugdíjban, egészségkárosodott személyek szociális járadékaiban részesültek, és
  • az Mmtv. hatálya alá kerülve, az „átfordult ellátásában” komplex felülvizsgálatukra került sor, mely alapján a megváltozott munkaképességű személyek ellátására jogosulttá válva, a számukra újonnan megállapított ellátás összege alacsonyabb mértékben került meghatározásra a 2011. december hónapra járó ellátásuk időközi emelésekkel növelt összegénél.

A törvénymódosítás szövege nem tartalmazza feltételként, hogy az érintett személy csak a hatálybalépéskor lehet megváltozott munkaképességű személy, vagyis az intézkedés kiterjed azokra is, akiknek az ellátásra való jogosultsága időközben megszűnt, és azokra is, akik a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátás folyósítását követően öregségi nyugellátásban részesülnek.

Az Mmtv. 33/B.§ hatálya alá tartozó megváltozott munkaképességű személyeknek az alábbi alternatív lehetőséget kínálja a jogszabály:

  • az egyik lehetőség, hogy előzetes nyilatkozatában kijelentsék, hogy az ellátása összegének csökkentésével összefüggésben további igénye nincs, és elfogadja az ellátását folyósító szervtől az 500.000 Ft úgynevezett, egyösszegű kompenzációt,
  • a másik lehetőség, hogy nem mond le az ellátásának csökkentésével összefüggő igényéről, visszautasítja az egyösszegű kompenzációt, és kéri, hogy a rehabilitációs hatóság végezze el az un. „visszamenőleges” állapotvizsgálatát, annak meghatározása érdekében, hogy a rokkantsági ellátását megalapozó felülvizsgálat időpontjában, 2012. január 1-jét közvetlenül megelőző fizikai állapotához képest tényleges javulás következett-e be, avagy nem.

A Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága 2021. december 31-ig tértivevényes levélben kereste meg az érintetteket, tájékoztatva őket a fenti alternatív lehetőségekről, mellékelve a kompenzáció elfogadásáról szóló, – a lakóhely szerint illetékes, rehabilitációs hatóságként  eljáró  kormányhivatal  részére  –  megküldendő/benyújtandó  nyilatkozat nyomtatványát is. Amennyiben valakihez nem jutott el a tájékoztató levél, úgy a területileg illetékes kormányhivatal rehabilitációs hatóságát felkeresve is hozzá lehet jutni a nyomtatványhoz, és benyújtani a nyilatkozatot.

A vonatkozó nyomtatvány elérhető a kormányhivatalok, illetve a Magyar Államkincstár honlapján.

Az egyösszegű kompenzációt elfogadó nyilatkozat megtételét követően már nem lehet élni az állapotvizsgálatra vonatkozó kérelemmel.

A nyilatkozatot csak az érintett személy teheti meg, amennyiben cselekvőképességében korlátozott, akkor a szokásos módon, a törvényes képviselője nyilatkozhat. Az egyösszegű kompenzáció iránti igény hozzátartozóként vagy örökösként nem érvényesíthető.

A nyilatkozat beküldésének határideje: 2022. február 28.

A rehabilitációs hatóság a kompenzációra való jogosultságról határozattal dönt, az összeg utalásáról pedig a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság intézkedik – előreláthatóan, – 2022. március 31-éig.

Annak a megváltozott munkaképességű személynek, aki nem fogadja el az egyösszegű kompenzációt, kérelmet kell benyújtania a lakóhely szerint illetékes, rehabilitációs hatóságként eljáró kormányhivatal részére a visszamenőleges állapotvizsgálatának elvégzése érdekében, 2022. június 30-ig.

A vonatkozó nyomtatvány IDE KATTINTVA letölthető..

Az eljáró rehabilitációs hatóság a visszamenőleges állapotvizsgálatot – előreláthatóan, – 2023. június 30-áig végzi el.

Amennyiben az állapotvizsgálat alapján a rokkantsági ellátásban részesülő személy fizikai állapotában tényleges javulás nem következett be, vagy a fizikai állapotjavulás ténye nem bizonyítható, a rehabilitációs hatóság a rokkantsági ellátás összegét – ha az az ellátott számára kedvezőbb, – újra megállapítja úgy, hogy az nem lehet kevesebb a 2011. december hónapra járó ellátás időközi emelésekkel növelt összegénél. Ebben az esetben, részére a 2011. december hónapra járó ellátás időközi emelésekkel növelt összege és a ténylegesen folyósított rokkantsági ellátás összegének különbözete legfeljebb 2012. január 1-jéig visszamenőleg is jár. Ezen összeg utalásáról a rehabilitációs hatóság határozata alapján a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság intézkedik.

Az így visszamenőlegesen járó, kiutalt összegű különbözet más törvény alkalmazása során rokkantsági ellátásnak minősül.

Olvasta már?