MozgáskorlátozottságAktuális

„A kerekesszék nem egy fétis!”

A kerekesszékes újságíró, blogger és Bedő Vica, a Baszki, én is! podcast házigazdája tabuk nélkül beszélgettek a fogyatékkal élők szexuális életéről, saját tapasztalataikról és arról, min kellene változtatni egy gyakorlatban is sokkal befogadóbb társadalomért.

Daniela üvegcsont betegséggel született, ezért kisgyerekkora óta kerekesszékes. A tévhitekkel ellentétben nem minden kerekesszékes van deréktól lefelé lebénulva: ő meg tudja tartani magát a lábán és érez is mindenhol – azaz kis figyelemmel a teste tökéletesen alkalmas az aktív és kielégítő szexuális életre.

Tapasztalat mégis az, hogy a problémák már ott kezdődnek, amikor az emberek feltételezik: neki és fogyatékkal élő társainak nincs igénye ismerkedésre, szórakozásra, intim érintkezésre, szexre.

“Ez egy 22-es csapdája: nem mozdulunk ki, ezért feltételezik, hogy nincs igényünk bulizni, ismerkedni, így nincs akadálymentesítés, tehát nem mozdulunk ki…” – mondja Dancsi, aki ezzel szemben Spanyolországban, ahol jelenleg él, egészen más hozzáállást tapasztal.

Alicantéban nemhogy akadálymentes a legtöbb hely, tömegközlekedési jármű, utca, de a fogyatékkal élők is sokkal aktívabb társasági életet élnek.

Dancsi néhány éve úgy döntött, hogy nyíltan és őszintén beszél a “kerekesszékes életstílusról”, ahogy ő hívja, beleértve az intim témákat is, hogy kommunikációs csatornákat nyisson az épek és a fogyatékkal élők között.

A Tindert is végtelen türelemmel használja, pedig a tapasztalatai vegyesek: van, aki már az első pár percben megemlíti, hogy “kipróbálná egy kerekesszékessel” és olyan is akad, aki a saját alacsony önbecsülése, mentális nehézségei miatt keres olyan partner, akinek fizikai korlátai vannak. Daniela ezeket az embereket már gyorsan kiszűri, azonban blokkolás helyett inkább egy rövid érzékenyítést, oktatást tart nekik chaten.

Vica és Daniela arra keresik a választ a “Szex és fogyatékosság” című podcast epizódban, hogyan lehet a randizás és akár az egy vagy több éjszakás kalandok világát elfogadóbbá tenni. A beszélgetés során megtörik azt a mítoszt is, hogy az ép partner szempontjából megalkuvás fogyatékkal élővel ismerkedni és szexuális életet élni.

Vica saját tapasztalata az, hogy hiába születik számos cikk és social média poszt nemzetközi szinten a témában, az épek ma Magyarországon leginkább az információ és a tapasztalat hiányával küzdenek, ha fogyatékkal élővel folytatott szexuális viszonyról van szó.

“Szép, nem szép, meggugliztam, mit kell tudni a fogyatékkal élés és a szex világáról” – meséli Vica, a podcast házigazdája.

Egy kellemesen sikerült randi után az interneten igyekezett támpontokat találni ahhoz, hogyan kell akkori kerekesszékes partnerével felelősségteljesen és biztonságosan szeretkezni. Végül azonban arra jutott, hogy jobb egyenesen megkérdezni és kitapasztalni, hogy a másiknak mi esik jól és mire van szüksége ahhoz, hogy élvezze a szexet. Ugyanúgy, ahogy ideális esetben ép partnerrel is tenné.

Vica és Dancsi is abban látják a legnagyobb veszélyt, ha valaki dominancia, önsajnálat vagy jótékonykodás miatt megy bele egy kapcsolatba fogyatékkal élő partnerrel.

Szerintük kulcsfontosságú, hogy a szexuális kapcsolatot minden esetben természetességgel és nyitottsággal kezeljük. Nem “annak ellenére” kell belemenni egy randiba, hogy a partner például kerekesszékes, és egyáltalán nem szükséges “csak a szép lelkére” koncentrálni, ahogy Vica és Dancsi mondják.

Pontosan arra kell figyelni, amit két ép partner is tenne a randin: a közöttük kialakuló kémiára és a másik személyiségére. A megfelelő fókusszal így könnyen metalálhatók a kényelmes pozitúrák, “felnőtt játszótér” alakulhat a a segédeszközökkel, kiegészítőkkel és kielégítő szexuális élményeket szerezhetünk “interabled couple”-ként, ahogy a nemzetközi szóhasználat azokat a párokat hívja, akiknek az egyik tagja ép, a másik fogyatékkal él.

Olvasta már?