AktuálisÉrtelmi fogyatékosság

10 éves a Strokeinfó Alapítvány

A Strokeinfó Alapítvány megalapításának 10. évfordulója alkalmából jubileumi online eseményt rendezett, amelyen az érdeklődők egy szakmai kerekasztal-beszélgetést, az utóbbi 10 évről szóló kisfilmet, továbbá riportokat láthattak Jószolgálati nagyköveteikkel és Sorstársakat segítő révészeikkel.

  • A szakmai kerekasztal-beszélgetés résztvevői olyan prominens szakemberek voltak, akik saját hivatásukon keresztül mutatnak példát a rászoruló emberek életének a jobbá tételére
  • A beszélgetés témái: A stroke érintettek minél hatékonyabb segítése; a gyógyulási folyamat legfontosabb elemei; információs támogatás a megváltozott élethelyzetben; a rehabilitáció jövője.

2019-ben Magyarországon 11.488 fő halt meg stroke következtében (KSH), mellyel a betegség a 3. leggyakoribb halálok volt. Infarktusnál a betegek 12-18 százaléka, agyvérzésnél 43-51százalék hal meg egy hónapon belül, míg további 22-25 százalék egy éven belül. (Bayer). A túlélők 30 százaléka tartós ápolásra szorul. (SZTE) Becslések szerint ma Magyarországon 300 ezer főre tehető azon betegek száma, akik tartós egészségkárosodást szenvedtek stroke miatt. (Prof.Dr.Nagy Zolán, Semmelweis Senior Akadémia, 2019)

“Az a célom, hogy tapasztalataimmal segítsem sorstársaimat, információkat gyűjtsek a hasonló esetekről, a túlélőkről, a rehabilitációs lehetőségekről. A megelőzés módjaira is szeretném minél több ember figyelmét felhívni. Ezért most egy alapítvány létrehozásán dolgozom. Remélem, hogy folytatódnak a csodák az életemben, és összefogva sokaknak tudunk majd segíteni.” – olvashatjuk ezt a részletet Sarkadi Gabriella, a Strokeinfó Alapítvány kuratóriumának elnökének, az alapítvány megálmodójának egy 2011-es riportjában.

A 10 éves jubileumi rendezvény kapcsán Sarkadi Gabriella elmondta: „Rendkívül büszke vagyok arra, hogy szinte a semmiből mára mit sikerült felépíteni, ugyanolyan kitartás és folyamatos munka kellett hozzá, mint a stroke utáni felépüléshez.”

A Strokeinfó Alapítványról

A Strokeinfó Alapítvány 2011-ben alakult, az egyetlen országos hatókörű stroke betegszervezet Magyarországon. Az Alapítvány céljai: a stroke (elsődleges és másodlagos) megelőzéséről közérthető és a hétköznapokban jól használható módon tájékoztasson, illetve mutasson új látásmódokat a medicina területén, információt adjon arról, hogy a túlélők (a gyógyulók) a rehabilitációról kikerülve hogyan és hol folytathatják felépülésüket.

A gyógyulók kapcsolattartását és közösségük építését számos módon segítik elő. Közösségük a Facebookon 2014-ben indult, jelenleg 3400 taggal Magyarország legnagyobb stroke önsegítő csoportja. A csoport tagjai tapasztalataikkal, tanácsaikkal, lelki támogatással, releváns cikkek felkutatásával segítik egymást. 2017-ben indult útjára az első stroke-túlélő klubunk, valamint az évenként megrendezésre kerülendő 5 napos stroke-rekreációs tábor.

Tények a stroke-ról

  • Évente világszerte 15 millió ember szenved stroke-ot. Közülük 5 millióan meghalnak, további 5 millió pedig maradandó fogyatékossággal él, ami terhet ró a családra és a közösségre. (WHO)
  • Okai: elsősorban magas vérnyomás, dohányzás, szív- érrendszeri betegségek, fizikai inaktivitás, egészségtelen táplálkozás, hormon tartalmú tabletták, fokozott stressz. (WHO)
  • Az agyi érkatasztrófák abszolút száma folyamatosan növekszik a népesség elöregedése miatt. (WHO, http://www.emro.who.int/health-topics/stroke-cerebrovascular-accident/index.html, 2020.)
  • Az elmúlt négy évtizedben a stroke előfordulása 42% -kal csökkent a magas jövedelmű országokban. Az alacsony és közepes jövedelmű országokban több mint kétszeresére nőtt. (WHO)
  • Annak ellenére, hogy egy ország társadalmi-gazdasági fejlődésére óriási hatással van, ez a növekvő válság mindeddig nagyon kevés figyelmet kapott. (WHO, https://www.who.int/bulletin/volumes/94/9/16-181636/en/, 2016.)
  • Összességében a stroke-on átesett betegek mintegy ötöde tudja a korábbi életvitelét folytatni. (webbeteg, https://www.webbeteg.hu/cikkek/stroke/24/hajlamos-on-a-stroke-ra, 2019.)
  • Az EU-27-ben 1,68 millió haláleset történt a keringési rendszer betegségei miatt 2016-ban, ezzel a vezető halálok, közvetlenül a stroke miatt közel 422 000 ember halt meg (23% ). (Eurostat)
  • Magyarországot Bulgária, Románia, Lettország, Észtország és Litvánia előzi meg. Ezekben az országokban az összes halálozás 2/3-át a szív- érrendszeri betegségek okozzák, és a nőket inkább érinti, mint a férfiakat.( Eurostat, https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Cardiovascular_diseases_statistics, 2020.)
  • Magyarországon stroke miatt 2018-ban 4851 férfi, 6416 nő (összesen: 11 267 fő), 2019-ben 4981 férfi és 6507 (összesen 11 488 fő) vesztette életét. (KSH, 2020.)
  • A Magyar Stroke Társaság által rendezett lakossági szűrővizsgálaton több mint hatezer szűrést végeztek el szakemberek, amelynek statisztikái alapján kijelenthető, hogy a vizsgálatokon részt vevők közel fele a kiemelt kockázatú csoportba tartozik, és ha nem kezeltetik magukat, nem változtatnak életvitelükön, akkor néhány éven belül nagy esélye van arra, hogy szélütést kapjon. (Magyar Stroke Társaság, Napi.hu, 2017.)

Olvasta már?