LátássérülésInnováció

Disznóbőrből hoztak létre működő szaruhártyát

Új biomérnöki megoldással, műtéti úton sikerült helyreállítani egy vak páciens látását a svéd Linköping Egyetem és a LinkoCare kutatóintézet orvosai.

A kutatási program eredményeként disznóbőrből kivont fehérjék segítségével hoztak létre speciális műszaruhártyát – írja cikkében a nature.com.

A módszer kiemelt előnye, hogy ezáltal költséghatékony módon előállítható a szaruhártya, mivel a művelet során használt sertésszövetek az élelmiszer feldolgozási folyamatokból megmaradó alapanyagokból származnak.

A sertésbőrből a kollagént – szaruhártya fő összetevőjét – vonják ki és használják fel, megfelelő tisztítási folyamatokat követően. A kollagénmolekulákat sikerült olyan módon stabilizálni, hogy a kész anyag megfelelő mértékben átlátszó, rugalmas és puha, mégis kellőképpen stabil és ellenálló maradt a beültetés során.

A beavatkozást új módszerrel végezték el, amelynek során nem szükséges eltávolítani a páciens saját szaruhártyáját, hanem a meglévőre helyezik rá a mesterséges anyagot.

A hártya működőképességét két éven át tesztelték Iránban és Indiában összesen 20 betegen, akik közül 14 a műtétet megelőzően nem rendelkezett semmilyen látásmaradvánnyal. Az eredmények azt mutatták, hogy a beültetés az előzetes elvárásoknak megfelelően működik, két év elteltével mindegyik résztvevő újra látott, közülük legalább három fő látása tökéletesen helyreállt.

A kutatók most a mesterséges anyag általános alkalmazásának feltételeit és lehetőségeit elemzik. Az egyértelmű cél egy kereskedelmi forgalomba hozható, több rendellenesség esetén alkalmazható implantátum kifejlesztése.

Olvasta már?

Exit mobile version
For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript.