Jogszabály

Húszéves a fogyatékossággal élő emberek jogairól szóló törvény

Javult a közgondolkodás a fogyatékossággal élő emberekről az elmúlt húsz évben – mondta az emberi erőforrások minisztere pénteken a fogyatékos személyek jogairól szóló törvény elfogadásának 20. évfordulója alkalmából tartott jubileumi konferencián, Budapesten.

Balog Zoltán a tanácskozást köszöntő beszédében azt mondta: az utóbbi 20 évben jó irányban változott, javult a közgondolkodás a fogyatékossággal élő emberekről, talán azt is lehet mondani, hogy paradigmaváltás történt. Ha nem is mindenki, de sokan messzebb kerültek attól, hogy betegként tekintsenek a fogyatékossággal élőkre, ők pedig az elszigetelt, láthatatlan környezetből kilépve láthatóvá váltak – közölte.

A miniszter hozzátette: tovább kell dolgozni azon, hogy a kerekesszékesek tánca vagy éppen egy siket európai parlamenti képviselő ne idegenkedést vagy csodálkozást váltson ki a többségi társadalom tagjaiból, hanem megszokott jelenség legyen.     A Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében rendezett tanácskozáson Balog Zoltán hangsúlyozta: a fogyatékosokat jellemző nem mindennapi kitartás és munka ösztönözheti a társadalom többi tagját is. Tanulnunk kell a fogyatékossággal élőktől és ők is tanulhatnak tőlünk – mondta. Kiemelte: fontos, hogy a fogyatékossággal élők tehetségüket kibontakoztassák, ez a mi felelősségünk is, és fontos, hogy ezt ne kegyből, hanem magától értetődően segítsük.

“Közösség, önrendelkezés, részvétel” – idézte a jubileumi év jelmondatát a miniszter, aki szerint a magyar kormány igyekszik komolyan venni ezeket az elveket, és biztosítani az ehhez szükséges jogszabályokat, anyagi eszközöket, lehetőségeket. Balog Zoltán ezek közé sorolta a gyermekek korai fejlesztésével kapcsolatos programot, a szülősegítő szolgáltatások pályázati keretének emelését és az otthonokban élő fiatalokat segítő program támogatását. Felhívta a figyelmet arra, hogy 2018-től emelkedik a segítő kutyák kiképzésének pályázati kerete, és duplájára nő a fogyatékosok a autóvásárlását segítő program kerete is. Jelezte: elkezdődött a speciális igényű hallgatókat segítő fogyatékosügyi koordinátorok országos hálózatának kiépítése és egy audionarrációs modellprogram kidolgozása is a látássérültek számára.

A  közösségi közlekedéssel kapcsolatban Balog Zoltán úgy fogalmazott: “csapataink harcban állnak”, fontos, hogy a fogyatékossággal élők számára a járműpark nagy része hozzáférhető legyen minden vonalon. Kiemelte azt is: 4 milliárd forint keretösszeg áll rendelkezésre a fogyatékossággal élők mindennapjait segítő infokommunikácós alapú távszolgáltatás kialakítására.

Földesi Erzsébet, az Országos Fogyatékosságügyi Tanács társelnöke felidézte, hogy 1998-ban márciusában az Országgyűlés egyhangúan szavazta meg a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló törvényt. Hozzátette: a 20 éves évforduló alkalmat ad arra, hogy értékeljék az azóta eltelt időszakot, méltassák a sikereket, és megnézzék, hogy az akkor kijelölt irány megfelelő volt-e.

Kósa Ádám, fideszes európai parlamenti képviselő arról beszélt, hogy az 1998-ben elfogadott törvénnyel a fogyatékosság ügye olyan lökést kapott, amelynek lendülete máig kitart. Feltette a kérdést: vajon 20 évvel ezelőtt elképzelhető lett volna, hogy a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége a főpolgármesterrel tárgyaljon? Hangsúlyozta: ma már a különböző érdekképviseleti csoportok helyi, megyei és országos szinten is megkerülhetetlenné váltak.

Szekeres Pál a fogyatékos emberek társadalmi integrációjával kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos azt mondta: a fogyatékos emberek rendszerváltása 1998-ban jött el, itt lett a problémából feladat, addig ugyanis a többségi társadalom problémaként kezelte a fogyatékossággal élőket. Szekeres Pál megköszönte a kormánynak, hogy ez az ügyet nem csak feladatnak, hanem erkölcsi kötelességnek is tekinti.

Olvasta már?

Exit mobile version
For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript.