Munka

A munkavállalás volt a Fogyatékosságügyi Tárcaközi Bizottság ülésének témája

A fogyatékossággal élők munkavállalása volt a Fogyatékosságügyi Tárcaközi Bizottság őszi ülésének egyik kiemelt témája – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) pénteken az MTI-vel.

A közlemény szerint Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár az ülésen elmondta, hogy az elmúlt fél évben számos, a fogyatékosságügyhöz kapcsolódó pályázat jelent meg az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (EFOP) keretében. Ezek közül az egyik legfontosabb a szociálisintézmény-kiváltási program folytatása, a tervek szerint a következő másfél évben 2500 ember költözik ki a nagy intézményekből kisebb otthonokba.

A tanácskozáson az aktív korú fogyatékossággal élő emberek és családjuk helyzetéről szóló előadásokból kiderült, hogy csaknem kétszázezer fogyatékos, egészségkárosodott és megváltozott munkaképességű ember dolgozik támogatott foglalkoztatásban, valamint a nyílt munkaerőpiacon az elmúlt években megújított pályázati rendszernek köszönhetően. Akkreditált foglalkoztatásban idén összesen mintegy 39 milliárd forintból több mint 30 ezer megváltozott munkaképességű ember foglalkoztatása biztosított.

A munkába állást megkönnyítő intézkedések közül kiemelték, hogy január 1-je óta már a rokkantsági ellátásban részesülők egy része is kiválthatja a rehabilitációs kártyát, a bővítés mintegy 140 ezer embert érint. Május 1-jétől már nincs munkaidőkorlátja a rehabilitációs ellátás mellett folytatott keresőtevékenységnek, az ellátást is csak akkor kell megszüntetni, ha a jogosult jövedelme három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát. 2015. november 1-jén lépett hatályba az új közbeszerzési törvény, amely szerint mentesül a törvény hatálya alól az uniós értékhatárig a védett munkahelyeken, megváltozott munkaképességű emberek által előállított áruk vagy szolgáltatások beszerzése.

Olvasta már?

Exit mobile version
For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript.