Sport

7 arany, összesen 16 érem – egyik legsikeresebb paralimpiáját zárta a magyar csapat

Csak egyszer szereztünk több aranyat a játékok történetében, de érmek tekintetében is van okunk a büszkeségre.

A korábban távolugrásban világrekorddal aranyérmes Ekler Luca szombaton az ötödik helyen végzett 400 méteres síkfutásban a tokiói paralimpián. Ezen a távon eleve világcsúcstartóként indult, az 1:00.27 perces eddigi legjobb eredményt a lengyelországi Bydgoszczban rendezett Európa-bajnokságon futotta június elején. Eredménye egyben azt is jelentette, hogy Magyarország számára véget ért a 16. alkalommal megrendezett sportesemény.

Miután a nap folyamán korábban bronzérmet szerzett a kajakos Varga Katalin, kialakult a magyar érmesek listája is. Hazánk összesen 16 érmet szerzett a paralimpián, ebből

  • 7 arany,
  • 5 ezüst és
  • 4 bronz

volt – ezzel hazánk 18. helyet foglalt el az országok rangsorában.

Bár az induló országok és a nemzeti csapatonként eltérő számú sportolók miatt nem feltétlenül releváns az összehasonlítás, de érdemes megjegyezni, hogy az augusztusban záruló “épek” olimpiáján ennél Magyarország 3 hellyel jobban zárva a 15. lett, de a paralimpián eggyel több aranyéremmel büszkélkedhettünk.

Történeti áttekintésben is büszkék lehetünk sportolóink teljesítményére: az 1960 óta zajló paralimpiákon 11 alkalommal szerzett érmet a magyar küldöttség, ebből most nyerte második legtöbb aranyérmét. De összességében is csak háromszor sikerült több érmet szereznie sérült honfitásainknak.

Magyarország legsikeresebb paralimpiája minden szempontból az 1984-es volt. Akkoriban még nem élt a szabály, hogy az olimpiát rendező ország rendezi a fogyatékkal élők játékát is, így Los Angeles helyett New York-ban tartották az az évi eseményt. Szerencsére a szocialista tábor bojkottja a paralimpiát nem érintette, így ’84-ben 12 aranyérmet, 12 ezüstöt és 3 bronzot szereztünk. Ez akkor – csakúgy, mint idén – a 18. helyre volt elég az összetett éremtáblázaton.


Bronzérmes a kajakos Varga Katalin

A KL2-es kategória magyar indulója már a csütörtöki előfutamában is jól szerepelt, de másodikként célba érve középfutamra kényszerült. Abban szombaton – amikor már nem esett az eső, de felhős volt az idő a Sea Forest Kajak-kenu Pályán – még úgy is simán nyert, hogy a végén kiengedett. A bő egy órával későbbi döntőben jól rajtolt, jó volt az utazó tempója, így nem is az volt igazán a kérdés, meglesz-e neki a bronzérem, hanem hogy esetleg megfogja-e az élen lapátoló két brit közül a lassabbat. Végül stabil harmadik helyen ért célba 52.622 másodperccel. Győzött Charlotte Henshaw (50.760), másodikként pedig Emma Wiggs (51.409) végzett. Varga Katalin az első női magyar paralimpiai érmese a sportágnak.

A balesetes gerincsérült, 35 éves magyar kajakos, aki öt éve ötödik volt a riói paralimpián, idén pedig ezüstöt nyert az Európa-bajnokságon, a magyar küldöttség 16. érmét – a negyedik bronzot – szerezte.

MTI/Koszticsák Szilárd
MTI/Koszticsák Szilárd

“Pontosan ezért a bronzéremért jöttem – jelentette ki a vegyes zónában. – Minden úgy alakult, ahogy elképzeltem. Ez kiérkezéskor még nem teljesen volt így, nehéz volt magamat felpörgetni, valószínűleg azért, mert túl higgadtan álltam hozzá a versenyhez. Már két napja Metallicát hallgatok, hogy felpörgessem magam. Pont erre a napra tök jól alakult minden” – folytatta.

Elmondta, a középfutamos idők alapján be tudta lőni, hogy valószínűleg jobb lesz, mint a végül negyedik német ellenfele.

“A futamban messze volt tőlem, nem láttam, hol végzett, amikor befutottunk, akkor sem voltam még biztos benne, hogy megvan. És annyira lassan írták ki, ki a harmadik, hogy ott azért izgultam, hogy ez ilyen szoros volt?” – mesélte.

Arra a kérdésre, hogy látott-e menet közbe esélyt a második hely megszerzésére, azt felelte, hogy igen, de bevallotta, hogy a végén általában “el szokott fogyni”, és hozzátette, hogy ezen majd javítani kell.

A terveit illetően azt mondta, a párizsi paralimpián szeretné fényesíteni ezt az érmet, és az a munka, amit pár hónapja elkezdett, elég jó, úgyhogy ezt folytatja majd.

A KL1-es kategóriában a gerincsérvműtét következtében kerekesszékbe került Pulai Erika a középfutamában ötödikként ért célba, és mivel itt nem rendeztek B-döntőt, a 11. helyen végzett.

A kenus szakág egyetlen magyar indulója, Juhász Tamás (VL2), középfutamos második hellyel beverekedte magát a fináléba és ott nyolcadik lett. A motorbalesetes gerincsérült a kajakosoknál is indult, és a KL1-eseknél, azaz komolyabb sérültségi kategóriában a hatodik helyen végzett egy nappal korábban.


Ekler Luca ötödik lett 400 méteren

A T38-as kategória magyar indulója múlt szombaton negyedik lett 100 méteren, majd kedden 5,63 méteres világrekorddal nyerte meg a távolugrást. A 400 méteres távon eleve világcsúcstartóként indult, az 1:00.27 perces eddigi legjobb eredményt a lengyelországi Bydgoszczban rendezett Európa-bajnokságon futotta június elején.

A pénteki előfutamából 1:02.17-tel harmadikként, azaz helyezéssel jutott a fináléba. Ott az előfutamok alapján szoros verseny volt várható. A zuhogó esőben rendezett fináléban hárman is az eddigi rekordon belül értek célba. Ekler a 8-as pályán 1:01.22-vel futott be. Győzött a német Lindy Ave (1:00.00), második lett az orosz Margarita Goncsarova (1:00.14), a harmadik helyen pedig a kolumbiai Darian Faisury Jimenez Sánchez (1:00.17) végzett.

MTI/Koszticsák Szilárd
MTI/Koszticsák Szilárd

A magyar atléta úgy fogalmazott a vegyes zónában, hogy nem érte meglepetés, számított rá, hogy szoros lesz a verseny.

“Az előfutamban lehetett látni, hogy nagyjából kiben mennyi van, de nyilván nem teljesen, mert aki okosan taktikázott, az nem futotta ki magát teljesen. Amikor elindultam, azt gondoltam, hogy elsőtől a hatodik helyig bárhol végezhetek” – mondta. Hozzátette, nem igazán zavarta az eső, mert egyrészt nem volt hideg, másrészt szeret esőben futni.

Ekler arról is beszélt, hogy úgy akart lejönni a pályáról, hogy kifutotta magát.

“Ebben most ennyi volt. Ez volt a harmadik számom, nagyon sok új inger ért, elfáradtam a végére, de örülök, hogy sikerült a tegnapi időmön javítani. Ez egy jó futás volt tőlem” – vélekedett.

A korábbi világcsúcson belüli három idővel kapcsolatban megjegyezte: “amikor elmentek mellettem háromszáznál, vagy talán egy kicsikét korábban, éreztem, hogy ez egy baromi erős futás lesz”.  

Ekler Luca 2009-ben stroke-ot kapott, ennek következtében lebénult a bal oldala, fizioterápiás és gyógytornás kezelés hatására azonban mostanra már csak a bal kézfején maradtak látható tünetek.

Olvasta már?