Munka

Segély helyett munkára kell ösztönözni

Még a hagyományos jóléti rendszereket felvonultató országok is amellett érvelnek, hogy a segély börtön, amely magához láncolja az embereket és nem engedi abból kitörni őket, ezért fontos, hogy olyan ösztönzők épüljenek be a szociális ellátásokba, a pénzbeli támogatásokba, amelyek arra késztetik az embereket, hogy megérje dolgozni – mondta az MTI-nek kedden Czibere Károly.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára azután nyilatkozott telefonon, hogy részt vett EPSCO Tanács máltai ülésének második, keddi napján Magyarországot képviselve. 

Az EPSCO Tanácsot az EU tagállamok foglalkoztatási, szociális, egészségügyi és fogyasztóvédelmi miniszterei alkotják, továbbá az illetékes bizottsági biztosok.

Czibere Károly az MTI-nek elmondta, hogy hétfőn a foglalkoztatási miniszterek tanácskoztak, kedden pedig a foglalkoztatási, szociális ügyekért felelős küldöttek. Ő maga felszólalásában részletesen ismertette a Magyarországon elért eredményeket a foglakoztatás terén, a munkanélküliség csökkenését, az elsődleges munkaerőpiac bővülését, kitérve arra, hogy a közfoglalkoztatás bővítése fontos szerepet játszott a szegénység enyhülésében, amely az utóbbi három évben folyamatos volt. Az államtitkár ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a közfoglalkoztatás önmagában nem cél, hanem eszköz, amely fontos, hogy rugalmas legyen, és az elsődleges munkaerőpiac felé ösztönözze a munkavállalást.

Mint mondta, szót ejtett arról, hogy 2017-ben és 2018-ban jelentős minimálbér- és garantált bérminimum-emelés történik Magyarországon, ami megint csak azt ösztönzi, hogy a foglalkoztatásból származó jövedelem legyen a legfontosabb eszköz a szegénységnek való kitettség enyhítésében. Beszélt arról is, hogy a magyar kormány az említett két évben jelentősen bővíti a bölcsődei hálózatot, ami könnyebbé teszi a nők számára a család és a munka összeegyeztethetőségét.

A jelentős munkaerő-tartalékokról szólva megemlítette a fogyatékkal élőket, akik körében az elmúlt öt évben a foglalkoztatási ráta több mint a kétszeresére emelkedett, és hogy a roma kisebbség esetében sikerült 40 százalék fölé vinni a foglalkoztatási hányadost, a legmagasabbra az Európai Unió tagállamai közül. Hozzátette, hogy mindezeknek köszönhetően az utóbbi három esztendőben a szegénységi mutatók folyamatosan javultak Magyarországon, a szegénységnek kitettek száma 800 ezerrel tudott csökkenni, a mélyszegénységben élők száma pedig félmillióról 200 ezerre apadt; ennél fogva bevált a kormánynak az a megközelítése, hogy a foglalkoztatás bővítésével és a foglalkoztatási esélyteremtésen keresztül lehet a legjobb védelmet nyújtani a családoknak az elszegényedés ellen.

Az EPSCO Tanács évente rendszerint négyszer ülésezik. A négy ülés közül kettőt általában foglalkoztatás- és szociálpolitikai témáknak szentel.

Olvasta már?